mení terajší dôchodkový systém. "Očakával som to, iný vývoj by bol ekonomickou samovraždou celej krajiny, ohrozil by rast dôchodkov a začatie celej dôchodkovej reformy," povedal po hlasovaní minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník. Na oslavy si počká, až keď bude schválený druhý, sporivý pilier, ktorým sa začne skutočná reforma.
Dôchodkový systém sa včerajším zákonom mení na zásluhový. Kto do systému odvedie viac, viac z neho dostane. Ruší sa horná aj spodná hranica výšky dôchodku, ľuďom s nižšími príjmami by teda od januára mohol dôchodok klesnúť. Zákon však zavádza trojročné prechodné obdobie, počas ktorého bude pri príliš nízkych penziách ľuďom priplácať a vysoké penzie naopak znižovať. Dôchodky by mali ľudia dostávať zhruba vo výške polovice svojho príjmu.
Zmeny do života uvedie Sociálna poisťovňa. "Politici už skončili, teraz je rad na nás," povedal riaditeľ poisťovne František Halmeš, ktorému sa po prijatí zákona zjavne uľavilo. Poisťovňa sa na jeho zavádzanie do praxe už dlhšie pripravuje.
Za opätovné prijatie zákona hlasovalo všetkých 78 poslancov, ktorí sa hlásia ku koalícii alebo sú nezávislí. Na kladnom postoji ANO nič nezmenila ani neúspešná voľba Ľubomíra Lintnera za podpredsedu parlamentu.
Opozícia zákon nepodporila. "Prvý pilier je drahší, ako musel byť, napriek tomu zároveň znevýhodňuje nízkopríjmové skupiny obyvateľov a opäť sa bude musieť meniť," povedala Edita Angyelová zo Smeru.
Kým zákon o sociálnom poistení nadobudne účinnosť, bude sa ešte nepriamo novelizovať. Ďalší návrh zákona, ktorým sa má zaviesť druhý dôchodkový pilier, totiž zároveň zasiahne do prvého a zmení ho až v 64 bodoch.
Parlament včera schválil aj ďalšie dva prezidentom vrátené zákony - o náhrade príjmu pri dočasnej práceneschopnosti a zákon, ktorým sa rušia úrady práce.
(hč)
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.