Korzár logo Korzár
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Bartečkovci pri určovaní mena (Dominik) pre svojho potomka nebrali do úvahy známeho brankára

Praha Hoci v stovežatej sa ukázal v piatok uplynulý týždeň, nedočkaví fanúšikovia chceli, aby nastúpil už na druhý deň vo Vsetíne. Avšak na smrť

uťahaný si potreboval najprv odpočinúť, nadýchnuť sa a rozkukať. A hlavne potrénovať, lebo si pripadal ako povestní burlaci na Volge. Preto nehral ani v nedeľu proti Českým Budějoviciam a na prvý zápas v novom tíme Sparta Praha tak slovenský hokejový legionár Ľuboš Bartečko (na snímkach) vykorčuľoval až v utorok. Na štadióne v Třinci mal vydarený debut. Jednak jeho tím vyhral a navyše asistoval pri treťom góle Bakusa. Nebolo to najhoršie, ale musí to byť ešte lepšie, povedal si pre seba pri hodnotení výkonu. "Cítil som sa ešte trochu vykoľajený, akoby mi chýbala kondička, ale inak to bolo v pohode. Predpokladám, že s pribúdajúcimi súbojmi hra bude ešte vyzretejšia. Aj ja si zvyknem na iný štýl a postupne hlbšie vniknem do diania," vrátil sa k premiére kežmarský rodák, pričom sebakriticky naznačil, že bol tri týždne bez ľadu a takýto výpadok nemôže ani borec s jeho skúsenosťami preklenúť len tak šmahom ruky.

Hráč so skúsenosťami z NHL, kde pôsobil v radoch St. Louis a naposledy Atlanta Thrashers (tam mu skončila zmluva) absolvoval v zámorí počas piatich sezón 257 zápasov, v ktorých zaznamenal 46 gólov a 65 asistencií. Jeho výkony sa odrazili aj v zastúpení na vrcholných akciách národného tímu. Bol na strieborných majstrovstvách sveta v Petrohrade a pričinil sa aj o zlato vlani na MS v Göteborgu. Do svojej bilancie si pripísal tiež účasť na zimných olympijských hrách v Salt Lake City 2002. Keďže méta zostať v prestížnej súťaži za morom mu v tomto ročníku dosiaľ nevyšla, rozhodol sa pre návrat na starý kontinent. Sparta Praha sa toho chytila ako kliešť a svoju šancu nepustila. "Tešil som sa na opätovné pôsobenie v európskom hokeji po ôsmich rokoch. Už prvé kontakty mi stačili na to, aby som zistil, že tento tím je herne vyspelý, kvalitný a rovnako aj česká extraliga má svoje nepopierateľné parametre. Len škoda, že máme teraz dosť zranených hráčov, takže jednotlivé formácie sú ešte rozhádzané. Neviem momentálne ani povedať, ktorí borci budú po stabilizovaní kádra mojimi stálymi partnermi v útoku. Očakával som, že v týchto zápoleniach sa hrá rýchlo a technicky, preto som nebol ani prekvapený z kombinačnej pestrosti. Bol som na to pripravený," komentoval prvé dotyky 27-ročný útočník. Okamžite po prílete z Ameriky mal východniar rozhovor s trénerom Aloisom Hadamczikom i vedením klubu. Pravdaže, do Bartečkovho účinkovania všetci vkladajú nemalé nádeje a Pražania majú tie najvyššie ambície. Veď inak, by nevysolili nemalé peniaze na jeho angažmán. "Funkcionári i kouč mi naznačili, aby som hral to, čo v NHL a čo vlastne stále. Teda aby som bol bojovne naladený, neustále forčekoval, ale popri tom bol ostražitý i pri zakončení." Dotieraním, zrážaním sa so súpermi, odoberaním puku a vytváraním tlaku v útočnej tretine tým je Tatranec povestný a verí, že to uplatní i v hlavnom meste Čiech. V dueli v Třinci nosil na sebe dres s číslom 25, keďže jeho dvadsaťtrojka ešte nebola k dispozícii. "Dnes v meraní síl proti Pardubiciam ju už mám dostať. Dres s týmto číslom nebol poruke, musia ho dať vyrobiť na objednávku špeciálne vo firme." Dvadsaťtrojka je typická pre Ľuboša, hrá s ňou stále, či v kluboch alebo v reprezentácii a nerád by sa jej vzdal.

Náš hokejista rozšíril rady Slovákov v Sparte (ďalšími sú košický odchovanec Gabriel Špilár a Bratislavčan Karol Sloboda). Pred príchodom poznal osobne akurát Libora Procházku ešte z čias, keď hral medzi bluesmanmi. Meno Špilár mu tiež nebolo neznáme. "Teraz už poznám všetkých chlapcov po mene. Partia je dobrá, je to super. Zoznamovanie máme za sebou. Procházka je zranený, takže sme sa ešte nestretli." A čo Špilár? Pri tejto otázke sa Ľuboš srdečne zasmial. "Je to skvelý chlapec, je s ním zábava. Počul som o ňom ešte predtým, že je to nesmierne talentovaný hokejista a stačil mi jeden duel na to, aby som sa v tom utvrdil. Počína si naozaj výborne a mojím želaním je, aby sme si zahrali v budúcnosti aj spolu v jednom trojzáprahu. Určite by to bolo fajn."

Pracovitý a neúnavne korčuľujúci hráč nemá hviezdne maniere. Nepotrpí si ani na to, aby mal stále pri sebe hokejky, na ktoré je zvyknutý. Bez tejto súčasti výstroja dokonca priletel do Prahy a spoliehal sa na to, že nejaké vhodné "nádobíčko" mu dajú kustódi. Trošku ho aj mrzelo, že podpis zmluvy sa zomlel tak rýchle a nestačil si ani odskočiť k rodinke na Slovensko. "Doma by som sa chcel ukázať pravdepodobne na Vianoce. Lenže s najbližšími mám častý a tesný kontakt. Sestra je tu už so mnou a neskôr pricestuje aj mamka." V týchto dňoch si Ľuboš s manželkou Natashou (pôvodom Američanka) zariaďujú domček na okraji Prahy. Sú s ním spokojní. "Mojej polovičke sa v Prahe páči. Bola tu už aj skôr a pozdáva sa jej to, že je tu veľa cudzincov a dohovoriť sa po anglicky nemá vôbec problém." Spočiatku v prvých dňoch sa vozili na klubovom aute, lenže nová akvizícia si už kúpila vlastné Audi A 6 Combi. "Je to moja obľúbená značka, predtým som mal osmičku. Teraz som potreboval štvorkolku a trochu priestrannejšiu..."

Manželia Bartečkovci sa v tomto období chystajú na slávnostnú a milú udalosť narodenie dieťatka. Pred niekoľkými mesiacmi nám slovenský reprezentant zvestoval túto radostnú zvesť, ale vtedy nechcel ani prezradiť, či to bude dievčatko alebo chlapček. Teraz už s tým tajnosti nerobí, dokonca je známe, že koncom novembra príde na svet, ak všetko dobre pôjde, drobček Dominik Bartečko. Krstné meno zvolili rodičia po vzájomnej dohode, ale vraj v tom prsty vôbec nemal legendárny gólman Dominik Hašek. "Vôbec som na to vtedy nemyslel, až neskôr sa chlapci smiali, že to bude nový Dominátor. Mne sa ale toto meno páčilo a má celosvetový záber."

Možno práve to, že pani Natasha je vo vysokom štádiu tehotenstva, zavážilo, že výborný ľavý krídelník prijal ponuku Sparty a neterigal sa kdesi do Ruska, prípadne nezamieril do chladnej Škandinávie. Zmluvu podpísal na rok s ročnou opciou. Myšlienky vrátiť sa do NHl sa ale nevzdáva. A tobôž nesúhlasí s tým, že pobyt v Sparte by mal byť ústupom z dosiahnutých pozícií. "Chcem pomôcť tomuto tímu k najvyššej méte, najlepšie by bolo, keby som sa tešil s ostatnými z majstrovského titulu. Popri tom sa pousilujem hrať tak, aby som bol úspešný pri ďalšom koketovaní s niektorým klubom spoza mora. Ak dostanem ponuku z NHL, tak ma Sparta pustí. V prípade, že by sa tak nestalo, tak som to si pozichroval opciou. Všetko sa ukáže, neviem odhadnúť, či v priebehu ďalších mesiacov prípadne ešte odídem znovu do zámoria."

Len čo sa rozchýrilo, že o východniara Atlanta neprejavila záujem a stroskotal aj jeho pokus dostať jednocestnú zmluvu v Los Angeles Kings (tam, absolvoval predsezónny kemp, no po jeho skončení mu králi navrhli len dvojcestný kontrakt), zhromaždila sa u jeho agenta záplava námetov na rokovania. Ozvali sa záujemcovia z Ruska, Česka, Fínska, Švédska, Nemecka a Slovenska. V hre bol dokonca i Poprad, nášmu hráčovi blízky klub. Zavážilo to, že by tam nedostal toľko, koľko by požadoval, že nakoniec z toho nič nebolo? " Financie neboli smerodajné. Prezident klubu ma oslovil s tým, že či by som počas čakania na kontrakt neodohral nejaké zápasy v ŠKP. Dohodli sme sa na tom, že by to nemal byť problém. Chcel som pomôcť Popradčanom a nehľadel som vôbec na peňažné záležitosti. Ak by som mal zostať do konca ročníka, tak by to bolo už iné. Prvotná predstava bola ale taká, že kým si nenájdem "normálne" angamžán, tak by som hájil farby policajtov. Lenže potom sa to zvrtlo a ocitol som sa v Sparte. Oslovil ma aj Slovan Bratislava, no radšej by som bral popradský dres."

Možno Rusi boli aj zaskočení, že horibilná kôpka peňazí, ktorú symbolicky položili na stôl pred Slováka, ho nezlomila. To, čo ponúkli v CSKA alebo Dyname Moskva, sa síce nedalo porovnávať s možnosťami Pražanov, no i tak predsa Ľuboš nechcel odchádzať niekde ďaleko. "Sparta predostrela lukratívnejšiu ponuku než trebárs Fíni, Švédi či Nemci. Navyše je to superklub na vysokej úrovni a Praha je veľkomesto s medzinárodným dosahom a významom. Praha je Praha, je to blízko a keď príde moja rodinka, odpadne rečová bariéra. Nikto z príbuzných nebude musieť byť zavesený na mne, môže sa pohybovať samostatne."

Ľ. Bartečko sa teší aj na to, že postretáva niektorých krajanov priamo na ľade. Spomenul si na Droppu, Puchera, Urama, Kropáča, Rataja. "Je to fajn, že sa s nimi pozhováram a hlavne , že si zahrám európsky hokej. A okrem toho majstrovstvá sveta sú na budúci rok v Čechách. Ak padnem do oka trénerom, tak rád prijmem pozvánku. Už tu budem azda dovtedy aklimatizovaný a udomácnený." Českí novinári dokonca "vyňúrali" aj ďalšiu pikošku vraj nerád lieta lietadlom a zavše vraj doslova vytrhával sedačky, ak sa stroj dostal do turbulencie. Taký bol nervózny pri pobyte vo vzduchu. "Autobus mám radšej, tam sa cítim istejší. V tejto súťaži mi prichodí len vysedávať v autobuse, takže odpadne zbytočná nervozita."

Vravieva sa, že treba vedieť aj prehrávať, aby si človek lepšie vychutnal víťazstvo. Zavše vraj jeden krok vzad môže znamenať neskoršie pobehnutie. "Vnímam pôsobenie v Sparte tak, že prichodí mi pracovať na svojej forme, byť ešte lepším, aby som presvedčil manažment v NHL. Kedy to bude, to neviem odhadnúť, nerozmýšľam nad tým. Hráč nikdy nevie, kedy sa otvoria vrátka. Nezaťažujem sa ani tým, čo zavážilo, že som nenašiel spoločnú reč s Los Angeles. Bolo tam ohromne veľa hráčov s jednocestnou zmluvou a káder bol v podstate kompletný na novú sezónu. Ťažko sa bolo prebiť cez túto konkurenciu. Azda to vyjde inokedy. Prípadne aj inde."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 715
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 862
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 237
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 990
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 275
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 586
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 701
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 696
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 572
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 565
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zomrel spišský diecézny biskup Štefan Sečka

Zdravotným problémom podľahol vo veku 67 rokov v nemocnici v Levoči.

Spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Na úrade dostali termín počas zákazu vychádzania. Prišli, hrozili im pokutou

Rezort vnútra zatvoril svoje pracoviská až v utorok.

Počas utorka pristúpilo ministerstvo k zatvoreniu svojich pracovísk pre verejnosť.

Šiesti poslanci košickej župy odchádzajú z poslaneckého klubu Smeru

Nemôžu vytvoriť svoj vlastný. Chcú zmenu rokovacieho poriadku.

Ján Jakubov bude zrejme predsedom nového poslaneckého klubu strany Hlas.

Kauza správkyne nebankovky SaS Slovensko sa možno vráti na začiatok

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ten bude pokračovať v dokazovaní.

Obžalovaná Kristína Rigová (vpravo) s advokátkou Helenou Knopovou na krajskom súde.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár sa podľa sudcu Vladimíra Sklenku snažil ovplyvňovať rozhodnutia v rôznych kauzách.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas príchodu na rokovanie 47. schôdze vlády SR 28. októbra 2020 v Bratislave.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Cynická obluda

Zrozumiteľné prirovnanie

Matovič najskôr baláchal ľudí na testovanie tým, že to vyrieši celú koronu. Teraz má problém s vysvetlením pravdy.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop