S. Steel má totiž od našej vlády desaťročné daňové prázdniny a Brusel sa preto s vládou dohodol, že firma čiastočne obmedzí výrobu.
Spor je však vo výklade, odkedy majú tieto obmedzenia platiť. "V komisii sme toho názoru, že na platnosť kvót platí skorší dátum - dátum podpisu zmluvy," tvrdí právny poradca Delegácie Európskej komisie na Slovensku Sergej Koperdak. Na Slovensku však panuje názor, že začnú platiť až s naším vstupom do únie v máji budúceho roku.
Podľa bývalého vyjednávača s úniou Jána Figeľa treba výhrady komisie brať vážne a zároveň citlivo vnímať problém Košíc. "Musíme o tom diskutovať tak, aby sa nenarušili vzťahy," hovorí Figeľ.
Pre U. S. Steel by mohol byť riešením čiastočný odchod z európskeho trhu a predaj "nadprodukcie" napríklad na východe.
Európska komisia je "strážcom" pravidiel hospodárskej súťaže na jednotnom trhu. Podľa zákulisných informácií však za jej názormi na slovenskú oceľ môžu stáť aj silné oceliarske firmy z Európy.
"Komisia nie je spolkom lobistov či podnikateľov. Je to orgán únie, ktorý chráni záujmy spoločenstva ako celku," povedal Figeľ. Upozornil, že pravidlá jednotného trhu vrátane tých oceliarskych sú už pevne určené a Európa ich uznala podpisom kapitoly hospodárska súťaž. "Vstupujeme do prostredia, kde bude veľa záujmov a bude treba mať jasné pravidlá a vôľu ich rešpektovať," dodal Figeľ.
Presnými pravidlami sa musí Slovensko riadiť aj v iných oblastiach. Obmedzený je napríklad dovoz spotrebného tovaru z tretích krajín. Najdôslednejšie sú obmedzenia pre farmárov, ktorí na oplátku získajú najvýznamnejšiu časť európskej podpory.
Napríklad výrobcovia cukru majú dôvod tešiť sa na vstup do únie. Dnes vyrábajú menej, než je dohodnuté s úniou, lenže od mája budú môcť dodatočnú výrobu predávať priamo Európe. "Dnes vyrábame menej, lebo nevieme cukor predať," hovorí šéf cukrovarníckeho spolku Ivan Kardoš.
(tv, tc, im, jj)
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.