Európskej únie. Finančné memorandum Národného programu Phare 2003 podpísali včera vicepremiér Pál Csáky a veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden.
Slovensko bude môcť čerpať v prepočte vyše 2,3 miliardy korún na 33 projekty do 31. decembra 2006. Csáky za prioritné označil projekty zamerané na podporu boja proti korupcii, budovanie justičného systému, reformu verejnej správy a ochranu budúcich vonkajších hraníc únie s Ukrajinou. Projekty majú pomôcť aj malým a stredným podnikateľom, rozvoju cestovného ruchu, ako aj rovnosti príležitostí.
"Tieto finančné podpory sa zameriavajú najmä na tie oblasti, kde sme zaznamenali slabosť v ich plnení. Pozoruhodné je, že veľký podiel z týchto prostriedkov sa investuje do budovania inštitúcií," podotkol Linden.
Linden očakáva, že zmluvy na čerpanie peňazí budú s prijímateľmi uzatvárané priebežne tak, že budú "rovnomerne rozdelené počas celého tohto obdobia." Varoval pred vybavovaním zmlúv "na poslednú chvíľu." Takto bude podľa neho nižšie riziko, že Slovensko príde o časť prostriedkov.
Kriticky sa vyjadril európsky veľvyslanec na adresu slovenských implementačných agentúr, ktoré nesú podľa neho zodpovednosť za podpisovanie zmlúv. "Podobné problémy však majú aj ostatné kandidátske krajiny," dodal Linden.
Csáky tvrdí, že využitie Phare 2003 bude už lepšie ako tomu bolo v minulosti. Priznal, že sa meškalo s finančným memorandom za rok 2001. Do konca novembra máme však podľa neho šancu využiť 94 percent všetkých finančných prostriedkov.
Finančné memorandum Phare 2003 je posledné v rámci predvstupovej pomoci. Na budúci rok začneme využívať už štrukturálne a kohézny fond. Slovensko zabezpečí vo svojom štátnom rozpočte v rokoch 2004 až 2006 na projekty v rámci spolufinancovania takmer 13 miliónov eur.
Tomáš SZMRECSÁNYI
CSÁKY: Europeniaze idú najmä na projekty, na ktoré štát nemá
Slovensko dostane od Európskej únie v rámci predvstupovej pomoci v rokoch 2004 až 2006 celkovo 57,1 miliónov eur. O prínose a využití európskych peniazí u nás sme sa rozprávali s vicepremiérom pre integráciu PÁLOM CSÁKYM:
Aké pozitíva prinesú peniaze z programu Phare pre občanov v praxi?
"Sú tu vážne zámery, ktoré sú dôležité pre našu spoločnosť, ale na ktoré nemáme financie z peňazí daňových poplatníkov. Práve z týchto prostriedkov ich môžeme financovať. Ide napríklad o akčný plán boja proti korupcii či o dobudovanie informačného systému na súdoch, ktoré sú v prospech každého občana. Pre malých a stredných podnikateľov je tu veľmi dobrá a relatívne veľká grantová schéma, čo znamená, že si môžu podnikatelia žiadať peniaze na jednotlivé svoje aktivity. Podobne je u nás zanedbávaný aj cestovný ruch, ktorý by sa mal podporiť prostredníctvom grantov."
Ako to vyzerá s rómskou problematikou respektíve ako to bude vyzerať s podporou riešenia rómskej otázky?
"Rómska otázka je veľkým problémom. Preto som sa snažil zohnať peniaze aj z Európskej únie. V rámci finančného memoranda Phare 2003 dostaneme asi 3,5 milióna eur na riešenie sociálnych a vzdelanostných problémov rómskej menšiny."
Aké riziká alebo problémy môžu nastať pri využívaní programu Phare či ďalších eurofondov?
"Riziká vždy sú a vždy budú. Nesmieme zabúdať na prípadné netransparantné využívanie týchto prostriedkov, aj keď sme zabudovali do celého systému silné kontrolné prvky. Navrhnem preto aj zmenu zákona o Najvyššom kontrolnom úrade, ktorý bude tiež kontrolovať. Treba mať istotu, že tie peniaze budú dobre využvané, lebo ak by došlo k akémukoľvek problému, hoci aj v súvislosti s netransparentným využívaním týchto prostriedkov, tak by to mohlo mať negatívny dopad na využívanie budúcich finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov. Mohlo by to ohroziť aj naše plány pri riešení problémov našej krajiny."
Okrem financií čo ešte znamenal pre Slovensko program Phare, ktorý rokom 2003 už vlastne končí?
"Phare znamenalo rozcvičku alebo získanie skúsností na využívanie európskych fondov, keďže od 1. januára budeme pokračovať vo využívaní štrukturálnych fondov, ktoré sú rádovo päťkrát až šesťkrát väčšie. Bol aj dobrou školou pre administratívne kapacity, ktoré budú robiť od budúceho roku už oveľa viac projektov."
Bude na Slovensku dostatok projektov na využívanie eurofondov?
"Na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja je už 800 projektových zámerov, ktorých je 200 v takom rozsahu, že by už mohli byť realizované od zajtra. Dal som preveriť aj velké projekty čo sa týka dopravnej infraštruktúry, pričom do 30. novembra dostanem audit. Chcem tlačiť už teraz na ministerstvá, ktoré riadia jednotlivé oblasti, aby sa venovali kvalite týchto projektov a aby v decembri prípadné problémy odstránili tak, aby sme boli pripravený čerpať prostriedky od januára."
(ts)
Autor: mgá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.