sa hlási 70 miliónov veriacich, hlboké rozpory a môže viesť až k jej rozpadu. Najhlasnejšie proti tomu protestovala nigérijská kongregácia, ktorá je vôbec najväčšou komunitou vo vnútri anglikánskej cirkvi.
Najvyšší duchovný vodca anglikánov, arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, vyjadril nad krízou v cirkvi, ktorú spôsobilo vysvätenie gaya za biskupa, hlbokú ľútosť, i keď sa v starostlivo štylizovanom vyhlásení vyhol priamej kritike tohto rozhodnutia. Vysvätenie Gena Robinsona za biskupa podľa neho nebude v celej komunite prijaté s pochopením.
Arcibiskup z Canterbury je duchovným vodcom anglikánov, ale je len morálnou autoritou, nemá žiadnu moc, ktorou by ju presadzoval. Williams tak môže iba otvoriť diskusiu o alternatívnych opatreniach, ktoré by uspokojili tých, čo s Robinsonovým vysvätením nesúhlasia.
Niektorí odporcovia biskupa-homosexuála už oznámili, že plánujú vytvoriť novú štruktúru v rámci anglikánskej cirkvi, ktorá by združovala podobne zmýšľajúcich biskupov z USA i zo sveta. Tradicionalisti, ktorí považujú homosexualitu za porušenia učenia Biblie, avizovali, že majú v pláne požiadať arcibiskupa z Canterbury o povolenie odtrhnúť sa od anglikánskej cirkvi.
Arcibiskup zvolal kvôli Robinsonovi v polovici októbra do Londýna mimoriadny summit vysokých anglikánskych predstaviteľov, ktorým sa však nepodarilo dospieť k žiadnemu riešeniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.