tom, že idú porušovať zákon," reagoval na včerajšie rozhodnutie Prezídia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) podmieňovať výdaj liekov zaplatením plnej sumy. Minister je preto pripravený urobiť všetky kroky, aby nezákonný stav vyriešil. V praxi to môže znamenať aj odobratie licencie.
Pri presadzovaní svojich záujmov lekárne podľa neho naleteli istým skupinám. Obavy lekární z nevyplácania plnej výšky pohľadávok nie sú podľa Zajaca na mieste. Garantoval, že štátna akciová spoločnosť Veriteľ bude v prípade, že sa nedohodne s lekárnikmi inak, vyplácať pohľadávky v plnej výške. Upozornil však, že využije svoje právo dohodnúť sa na vyplatení pohľadávky bez úroku či penále.
Zajac, ktorý včera obhajoval systém oddlženia zdravotníctva prostredníctvom štátnej akciovky, nepochodil ani na Výbore NR SR pre zdravotníctvo. Výbor totiž neprijal uznesenie k Správe o projekte na oddlženie zdravotníctva a o a.s. Veriteľ. Správou sa budú v stredu zaoberať aj poslanci Národnej rady SR.
Správna rada Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v pondelok uložila riaditeľovi poisťovne vyrovnať splatnosť faktúr voči slovenským lekárňam do konca roka 2003. V praxi to znamená, že situácia s uprednostňovaním lekární zo západoslovenského a stredoslovenského regiónu pred východoslovenským pri vyplácaní pohľadávok by sa už nemala opakovať.
Celkový dlh VšZP voči verejným lekárňam je vyše 7 miliárd Sk. Ministerstvo už minulý týždeň vyzvalo občanov, aby za lieky neplatili plnú sumu. Ak občan napriek varovaniu plnú sumu zaplatí, zdravotná poisťovňa mu rozdiel dodatočne nepreplatí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.