čakajú tzv. červené body alebo varovania v štyroch prípadoch, jeden sa týka kapitoly hospodárska súťaž, tri kapitoly poľnohospodárstvo.
V hospodárskej súťaži bude EK Slovensku vyčítať nedodržiavanie limitov pri výrobe ocele v košickom U.S. Steel. Pri poľnohospodárstve ho dôrazne upozorní na meškanie pri budovaní platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) pre poskytovanie verejných platieb a nedodržiavanie hygienických predpisov v rade potravinárskych podnikov. Okrem toho Slovensko dostane menej dôrazné upozornenia v podobe tzv. oranžových bodov v celkovo 15 kapitolách európskej legislatívy. Týkajú sa napríklad zákona o obchodných reťazcoch, ktorý podľa Bruselu porušuje pravidlá voľného pohybu tovaru, uznávania diplomov, ochrany osobných údajov, antidiskriminačnej legislatívy, vízovej a azylovej politiky a ochrany vonkajších hraníc, prípravy na výrobu a predaj cukru v EÚ, ochrany finančných záujmov EÚ.
Týmito problémami sa bude zaoberať druhá, rozsiahla a veľmi podrobná časť 53-stranovej správy. Komisia v nej rozoberie legislatívu vo všetkých 29 kapitolách, od voľného pohybu osôb tovaru až po finančné a rozpočtové ustanovenia. Prvá, stručnejšia časť monitorovacej správy zhodnotí na 13 stranách vývoj ekonomiky a situáciu v štátnej správe, súdnictve a pri boji proti korupcii.
EK ocení zlepšujúcu sa makroekonomickú výkonnosť Slovenska, hoci v niektorých prípadoch je nerovnováha výrazná. Ocení tiež dôrazné pokračovanie v reformách, upozorní ale na pretrvávajúce výzvy, najmä pri ďalších reformách verejných výdavkov a zlepšovaní legislatívneho rámca pre trhovú ekonomiku. Komisia povzbudí Slovensko, aby usilovne pokračovalo v opatreniach proti korupcii, ktorá by mala naďalej predstavovať politickú prioritu. Správa vyzýva na „prísne vynucovanie existujúcich pravidiel", žiada ďalšie legislatívne opatrenia v oblasti konfliktu záujmov, pri financovaní politických strán a lobovaní. V tejto časti si správa všimne tiež hospodársku kriminalitu ako „špecifický problém" Slovenska a uvedie, že podnikateľská atmosféra je naďalej charakterizovaná „istým stupňom právnej neistoty". Pri súdnictve komisia upozorní na naďalej „problematickú" dĺžku súdneho konania, ako aj nedostatočné personálne, materiálne, technické a finančné zabezpečenie Súdnej rady.
Hoci celkovo označí EK administratívne kapacity v súdnictve a štátnej správe za dostatočné na uplatňovanie príslušnej legislatívy EÚ, stále vidí priestor na zlepšovanie. Mal by sa zvýšiť počet pracovníkov v štátnej správe v tých oblastiach, ktoré súvisia s európskou integráciou, vyzve komisia. Hodnotenia vo forme monitorovacích správ dostane v stredu aj ďalších deväť vstupujúcich krajín.
Najhoršie hodnotenie čaká na Poľsko, ktoré dostane deväť „červených bodov". Maltu čaká šesť varovaní, Lotyšsko päť, Maďarsko štyri, Českú republiku a Estónsko po tri, Litvu a Cyprus po dve a Slovinsko s jedným červeným bodom dostane najlepšie hodnotenie.
Národné správy bude sprevádzať súhrnný dokument, v ktorom komisia okrem iného ubezpečí, že všetky vymenované problémy sú riešiteľné do dátumu rozšírenia 1. mája 2004. Zároveň ale pripomenie, že ak nedôjde k náprave, má k dispozícii tzv. ochranné klauzuly, ktoré môže po vstupe uplatniť voči nepripraveným novým členom. Komisia dnes zverejní aj pravidelné hodnotiace správy pre tri kandidátske krajiny Rumunsko, Bulharsko a Turecko, ako aj strategický dokument o ďalšom pokračovaní procesu ich integrácie.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.