zeme a poprosiť o odpustenie. Na Slovensko totiž dorazila hodnotiaca správa Európskej komisie o pripravenosti SR na vstup do EÚ.
Dvoch ústredných lídrov csákyovského lynču by mali nasledovať zástupy ďalších, i tzv. analytikov a novinárov, ktorí pol roka pýtali chudákovu hlavu. (Hneď tretí by mohol ísť bosý a v košeli Pavol Rusko.) Správa je totiž príjemná, až taká, že ju uznal za vhodnú sám Dzurinda na to, aby usporiadal mimoriadnu tlačovku. Slovensko sa umiestnilo v strede pelotónu kandidátov, hlava pri hlave s Maďarskom, a iba o jednu priečku za Českom. SR ani nevyčnieva, ale ani nepodčnieva. V porovnaní s najhorším Poľskom, ktoré začalo negociácie a prípravu na vstup o 18 mesiacov skôr, výsledok priam jedinečný. V 99 oblastiach sme domáce úlohy splnili, v 37 pretrvávajú nedostatky, ale sa z nich nestrieľa, a len v štyroch sú problémy "urgentné". Vivat Slovakia - sme dobrí...
Na vec sa ale môžeme pozrieť aj z nadhľadu. Tak to bude dokonca najrozumnejšie. Posvätná úcta, ktorá sa správe EK pripisuje, je premrštená a trochu smiešna. Je to práca úradníkov, ktorí sa hodnoteniami a referátmi živia. Šprtajú sa v číslach a vetách, ktorých zdrojová autenticita a dôveryhodnosť môže (nemusí) byť veľmi nízka. Nedá sa odprisahať, ale správy EK celkom určite nevystihujú zrelosť a vyspelosť kandidátov v komplexnosti. Jediný príklad: Litva predbehla v hodnotení Česko - reálne je však ČR na pomery v únii určite lepšie pripravená. O tom niet pochýb. Naopak Malta, v princípe normálny kapitalistický štát, je úplne dole. Ak si Maltu odmyslíme, vidíme iný fenomén - miera pripravenosti akoby nejako súvisela s veľkosťou. Najmenej čiernych bodov majú totiž Slovinsko, Cyprus, Litva a Estónsko, najviac Poľsko. Je v tom trochu logiky - keby kandidovala do EÚ Bratislava ako mestský štát, asi by bola tiež lídrom.
Ak platia prírodné zákony a skúsenosť s bruselskými byrokratmi, správa EK je povrchná a formálna - ako všetky predchádzajúce. Sumár oblastí, v ktorých ten-ktorý štát zaostáva, nemôže zrkadliť zložitú realitu. Ešte jedna ilustrácia - v júni rozosielala EK kandidátskym štátom tzv. varovné listy, v ktorých upozorňovala na zaostávajúce oblasti. My sme dostali tri vážne varovania - regionálna politika (tu sme boli jediní), poľnohospodárstvo, voľný pohyb služieb. Dnes, po štyroch mesiacoch, je z toho aktuálne poľnohospodárstvo, a pribudol US Steel. Hodnotiaca správa o SR z októbra 2002 mala iné hity - korupcia, nezamestnanosť, Rómovia, justícia. Isteže, súčasná správa je už zameraná viac technicky ako politicky. A v nezamestnanosti a justícii sme urobili skutočne obrovský pokrok. Ale - medzi 9 poľskými výhradami je aj korupcia a justícia. V slede správ EK jednoducho nevidieť systém a akúsi postupnosť monitorovania. Ak ideme ešte dozadu, v roku 2001 bola popri korupcii a Rómoch na Slovensku najproblematickejšia reforma verejnej správy. O rok neskôr táto téma zmizla, ale základné decentralizačné zákony sa prijímajú až teraz v NR SR. Nič v zlom - niežeby nemali žiadnu výpovednú hodnotu, ale nie je jasné, či tieto správy nehovoria viac o náladách a preferenciách bruselských úradníkov a ich nadriadených, ako o stave krajiny. Je akurát dosť signálov, že v EK sedia rovnako omylní, formálni a povrchní ľudia, ako naši byrokrati. A to ani nehovoríme o takých vedľajších efektoch, ako môže byť - napríklad - jedno prižmúrené oko nad SR, lebo pád Csákyho by SMK nemusela stráviť a mohol by vyvolať aj vládnu krízu...
Humbug, ktorý sa deje okolo týchto klasifikačných dostihov, jednoducho nemá opodstatnenie. Známkovanie z Bruselu je pikantné i preto, že mnohé členské štáty prekonávajú totožné, ak nie horšie problémy. Zase príklad - Česi a Maďari boli upozornení (nie vážne varovanie, iba také menšie), že sa im kazia verejné financie. To je vynikajúce - Francúzsko svojim partnerom v EÚ nedávno slávnostne oznámilo, že tretíkrát po sebe prešvihne deficit 3 percentá HDP. Nemecko detto. Čo sa týka US Steelu, teda veci Košiciam najbližšej, kvóty na produkciu sú nezmysel - o nič väčší než daňové prázdniny. Jedno i druhé deformuje a ničí hospodársku súťaž a takéto opatrenia by mali byť trestné. EK len ukázala, ako sa klin klinom vybíja.
Skrátka a jasne: Slovensko je na vstup do EÚ pripravené-nepripravené rovnako, ako všetci ďalší. Tak ako nebolo dôvodu pred pol rokom ukrižovať Csákyho a zbytočne sa rozčuľovať, tak niet teraz dôvodu oslavovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.