ktorú včera v Bruseli zverejnila Európska komisia. „Vážne znepokojenie" vyjadrila komisia v kapitole hospodárska súťaž nad nedodržiavaním dohody o objeme produkcie košických oceliarní U.S. Steel, ktorým za určitých podmienok poskytla inak nelegálnu štátnu pomoc. Tri ďalšie „červené body" sa týkajú poľnohospodárstva.
EK varuje kvôli meškaniu pri budovaní platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného a administratívneho kontrolného systému (IACS) a modernizácii potravinárskych podnikov, aby dodržiavali prísne hygienické predpisy EÚ. V týchto štyroch oblastiach musí Slovensko prijať „okamžité a rozhodné" kroky, aby bolo na členstvo v EÚ pripravené k dátumu rozšírenia 1. máju 2004, upozorňuje EK.
Experti dodávajú, že v opačnom prípade poškodí samo seba. Ak nezačne plniť dohodu o U.S. Steel, môže podnik stratiť výhodnú štátnu pomoc, o ktorú SR v prístupových rokovaniach s Bruselom tvrdo bojovala. Bez platobnej agentúry a systému IACS nebudú môcť slovenskí farmári dostávať priame poľnohospodárske platby a bez splnenia hygienických noriem budú musieť potravinárske podniky ukončiť prevádzku.
Okrem štyroch vážnych výstrah upozorňuje EK Slovensko na celý rad ďalších nedostatkov, na ktorých odstránenie do vstupu treba vynaložiť „zvýšené úsilie". Tieto tzv. oranžové body sa týkajú celkovo 15 kapitol a siahajú od zákona o obchodných reťazcoch, ktorý je v rozpore s právom EÚ, cez uznávanie odborných kvalifikácií, chýbajúcu legislatívu proti diskriminácii, priemyselné znečistenie, ďalšie problémy v poľnohospodárstve až po boj proti korupcii či ochranu budúcich vonkajších hraníc únie.
Text monitorovacej správy je prevažne kritický - je to najmä preto, že komisia sa zamerala práve na nedostatky a pozitíva v príprave odbila niekoľkými vetami. Cieľom totiž nebolo porovnať vývoj oproti predchádzajúcim rokom, ako pri doterajších tradičných hodnotiacich správach, ale zmapovať skutočný stav pripravenosti vo vzťahu k ideálnej situácii, teda plnej aplikácii legislatívy EÚ.
Napriek tomu, že komisia včera poslala desiatim vstupujúcim štátom 39 vážnych varovaní, vyjadrila presvedčenie, že rozšírenie sa uskutoční za dobrých podmienok. Úplne v poriadku je podľa predstaviteľov EK 70 percent legislatívy, menej závažné nedostatky sú pri 25 - 26 percentách a vážne znepokojenie vyslovila komisia len pri 4 - 5 percentách. Legislatíva EÚ má pritom rozsah okolo 80-tisíc strán.
Deväť varovaní sa včera ušlo Poľsku, šesť Malte, päť Lotyšsku, po štyri Slovensku a Maďarsku, tri Česku a Estónsku, po dve Litve a Cypru a iba jedno Slovinsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.