nedeľu. "Pripili sme si dobrým suchým vínom," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Ten zároveň abstinentovi Ruskovi ako dar priniesol fľašu pálenky. Aká to bola, však prezradiť nechcel.
P. Rusko predložil na rokovaní koaličným partnerom návrh postupu ďalšej
privatizácie strategických podnikov. Materiál z dielne ministerstva hospodárstva by si mali jednotlivé strany preštudovať a o dva týždne sa k nemu vyjadriť na ďalšej koaličnej rade. Podľa Ruska návrh obsahuje postup
privatizácie jednotlivých podnikov, pričom v niektorých prípadoch by malo ísť o priamy predaj, ďalšou možnosťou je predaj prostredníctvom kapitálového trhu a napríklad v prípade teplární by malo ísť o kombináciu vstupu strategického investora a bezodplatného prevodu časti akcií na mestá.
Ako Rusko zdôraznil po rokovaní koaličnej rady, privatizácia teplární by v žiadnom prípade nemala ovplyvniť cenu tepla. Balík 51 percent akcií by mal podľa navrhovanej alternatívy získať strategický investor a výnos sa rozdelí
medzi Fond národného majetku a zvyšná časť financií poslúži na zvýšenie základného imania teplární a na ich technologickú obnovu.
Priestor na ďalší predaj akcií predseda ANO nevidí v prípade Slovenského plynárenského priemyslu, pretože výnosy z dividend budú v tomto roku dostatočne vysoké a v ďalšom období by mali ešte rásť. Koalícia sa mala zaoberať aj stavom prípravy privatizácie Slovenských elektrární, vzhľadom na posun stretnutia s
privatizačným poradcom vlády sa však týmto bodom budú partneri zaoberať až o dva týždne.
Koaličné strany nie sú jednotné v rozsahu starostlivosti, ktorý majú pacienti
hradiť plne, resp. čiastočne alebo vôbec. Ako po rokovaní koaličnej rady uviedol P. Rusko, zdravotné poisťovne majú plne hradiť predovšetkým neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Strany vládnej koalície sú však jednotné v otázke spôsobu oddlžovania zdravotníctva. Ako vyhlásil Rusko, plne podporujú oddlžovanie prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti Veriteľ. Na oddlžovanie sa pritom majú použiť len peniaze z privatizácie. Podľa Ruska to však pôjde pomaly a nepočíta sa ani s tým, že by privatizačné zdroje vykryli celý dlh zdravotníctva presahujúci 20 mld. Sk.
Koaličná rada sa zhodla na tom, že zachová príspevky na zdravotnú starostlivosť občanom v hmotnej núdzi. Navyše budú v nemocnici platiť iba prvé tri dni hospitalizácie, kým ostatní pacienti 21 dní.
Predsedovia vládnych strán sa tiež rozhodli zachovať tarifné platy zamestnancov v školstve a zdravotníctve ešte ďalší rok. Rusko to zdôvodnil tým, že v súčasnosti sú iné priority.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.