odpočúvania vojenská prokuratúra. Stalo sa tak po tom, čo v lete prerušila vyšetrovanie s odkazom, že konkrétni páchatelia sa zistiť nedajú. Takže predsa sa zistiť dali - hoci títo traja, z toho dvaja vedúci (terajší a bývalý) technickej sekcie, sú ešte len v pozícii podozrivých.
Máme teda úradne potvrdené, že slovenská tajná služba sa totálne spreneverila svojmu poslaniu. Namiesto ochrany ústavného zriadenia, čo má na prvom mieste v popise práce, ústavné zriadenie priamo rozkladala. Právo na ochranu súkromia patrí totiž medzi najzákladnejšie občianske slobody, ktoré garantuje štát. Vyjavuje sa tiež, že v SIS neodpočúvali duchovia, ale konkrétni ľudia v najzodpovednejších funkciách. Veľmi dôležité sú aj vyjadrenia prokurátorov, že obvinení nelietajú len v predmetnom odposluchu SME-Rusko, ktorým sa kauza spustila, ale vyšetruje sa celá séria nelegálnych odpočúvaní siahajúca do ďalekej minulosti. Môžeme teda vysloviť ohromujúci záver, že v tajnej službe sa dlhodobo a programovo prevádzali protizákonné aktivity, namierené proti občanom tejto krajiny. Ako za Mečiara, tak aj za Dzurindu. Milé počuť, hrôza pomyslieť. Prokurátori nevylučujú ani vznesenie ďalších obvinení.
A zásadná otázka je, do akých výšok budú smerovať. Absolútne kľúčová pre ďalší priebeh je veta hlavného vojenského prokurátora, že "na odhalení motívov sa naďalej pracuje". Treba vidieť jasne - motívy sú dôležitejšie ako osoby. Inak povedané: "Pracovali" títo ľudia na vlastnú päsť, aby takpovediac potom ponúkali "tovar" na trhu, alebo robili na objednávku? Prvá verzia je silne nepravdepodobná. Ján Mojžiš ešte v lete, viac ako mesiac pred začiatkom Dzurindovho útoku, povedal, že "pokladá za absolútne vylúčené, aby sa nelegálne odpočúvanie v službe dialo bez vedomia riaditeľa". Exriaditeľ NBÚ, ktorý bol v SIS šéfom analytiky, vtedy vysvetlil, že "v SIS je hierarchický systém monokratického typu, kde by nemohla existovať samostatná skupina ľudí bez vedomia vedenia". Rovnaký názor ako Mojžiš má viac expertov na tajné služby.
Ale aj keby šlo o uzavretú zločineckú skupinu, aj tak je zodpovednosť riaditeľov - Mitra a Pittnera - neodškriepiteľná a absolútna. Rozmanité fámy o kšeftoch s odposluchmi lemovali celé päťročné pôsobenie Vladimíra Mitra. Ak s tým nemal nič spoločné, minimálne mohol veci preveriť a zabrániť. Mojžiš - už po svojom odvolaní - však v médiách uviedol, že Mitro ani nereagoval na jeho upozornenia. Exriaditeľ SIS už údajne bol zbavený mlčanlivosti a vypovedať by mal v najbližších dňoch. Dobroslav Trnka hovorí, že o miere jeho zavinenia si vytvorí obraz až po vypočutí. Nuž - miera je diskutabilná, zavinenie bez diskusie. Mal by skončiť v base.
Pokiaľ ide o Pittnera: Viaceré indície, že nelegálne odpočúvanie veselo pokračuje aj po prevalení kauzy Rusko-SME, potvrdila vo svojom vyhlásení - samotná SIS. Na začiatku septembra reagovala na kuloárne klebety, ktoré šírili viacerí politici, napr. aj Mečiar, stanoviskom, že "k technickému zlyhávaniu odpočúvacieho systému ojedinele dochádzalo až do konca augusta". Dialo sa to vraj tak, že k legálnym záznamom sa "nalepovali" nevyžiadané hovory a teda "situácia podobná rozhovoru denníka SME s Pavlom Ruskom sa opakovala aj po tom, čo boli vymenení ľudia, ktorí so systémom pracovali (...)". Nuž - toto sa už dialo za Pittnera. Nevraviac o absurdnej konštrukcii, že z niekoľkých miliónov pevných i mobilných hovorov, ktoré sa denne uskutočnia, sa "nalepila" práve nahrávka Pavla Ruska... Aj za toto nezmyselné a sebausvedčujúce vyhlásenie nesie zodpovednosť Pittner.
Ešte horšia je druhá a omnoho pravdepodobnejšia možnosť, že nelegálne odposluchy bežali s politickým krytím resp. na politické objednávky. Koľko z celej pravdy sa v takom prípade dozvieme, bude závisieť od nezávislosti a odvahy vojenských prokurátorov. Nezrozumiteľné rozhodnutie špeciálneho prokurátora Bernáta v kauze Mojžišovho spisu nabáda ku skepse. Najmä Vladimír Palko, ale i ďalší podozrievajú prokuratúru z manipulácie viacerých paralelných káuz. Do nového svetla sa po Bernátovom absurdnom výroku dostáva i odkopnutie návrhu vyšetrovateľov o žiadosť na zbavenie imunity Pavla Ruska.
Preto je dôležitý permanentný mediálny tlak - vznesením obvinení proti trom siskárom by nelegálne odposluchy zapadnúť prachom nemali. Viditeľných prepojení je už príliš veľa. Napríklad Peter Tóth, ktorý sa vynára aj v kauze odposluchov (fax z hotela Danube, zastavené stíhanie), aj v kauze spisu Mojžiša, aj v kauze skupinka, a dokonca - ale to je údajne - aj za plentou, keď Dzurinda prijíma návštevy. Stredajšie obvinenia musíme teda chápať ako začiatok, nie uzavretie kauzy. V akomkoľvek prípade je neprijateľné, aby traja eštebáci zasadli na lavicu obžalovaných sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.