Korzár logo Korzár
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Tréner srandičkár vie ukázať aj nekompromisnú tvár a zreže zverencov, ak ho nahnevajú

Olomouc Počas uplynulých dní hlavne celá Morava nehovorila o ničom inom než o poslednom meraní síl Ostrava Olomouc (2:1) v najvyššej českej

futbalovej súťaži. Líder na Bazaloch síce pokoril súpera z Hanej, ale aj v tomto stretnutí veľa nechýbalo, aby sa naplnila známa pravda, že v derby si chrobák môže trúfnuť na slona. Hoci v prípade hostí by to nebolo až také prekvapujúce, keby niečo ukoristili na horúcej pôde vedúceho tímu tabuľky. Keby niekto zrátal, kto sa najčastejšie chytal za hlavu od zúfalstva a sklamania, tak to bol rozhodne Ľubomír Reiter (na snímke vľavo). I keď dal vedúci gól Sigmy, predsa bol smutným mužom stretnutia. Premárnil totiž ďalšie príležitosti, čo ovplyvnilo "dejiny" tohto diania. Pravda, znovu napriek zaváhaniam v koncovke dokázal, že v jeseni mu to ide výborne a ako strelec je jednoducho v laufe. Veď dosiaľ dal osem gólov a je druhým v poradí kanonierov medzi českou elitou za Ostravčanom Heinzom 10 (v tomto stretnutí vyrovnával na 1:1).

Rodák zo Stropkova, bývalý hráč tunajšej Tesly, Tatrana Prešov a MŠK Žilina má počas pôsobenia za riekou Moravou celkove na konte 58 duelov, v ktorých 21-krát rozvlnil sieť. Tak ako v tomto období, sa mu však ešte nedarilo. Aj napriek tomu sa najprv obzrel so smútkom v hlase za tým, čo bolo v spomínanom šlágri. "Nesnažím sa už na to myslieť tak intenzívne, no predsa mi to dosť vŕta v hlave. Mohol som zaznamenať hetrik po tom, čo som už v tretej minúte otvoril skóre. Bol to azda môj najrýchlejší zásah v kariére. Nabehol som si a vypálil som bez prípravy, bola to nechytateľná strela. Škoda, že v druhom polčase v priebehu piatich minút som spálil dve tutovky. Najprv som chcel prelobovať brankára, ale lopta išlo mimo svätyne. Potom som dostal z pravej strany prudkú prihrávku, lopta však pred mnou inak odskočila ako som rátal, a tak som ju zle trafil. Nevyhováram sa, také šance treba premieňať. Okrem týchto možností sme mali ešte ďalšie štyri príležitosti. Takú plejádu šancí si málokedy hostia zvyknú vypracovať." Podľa slovenského legionára Baník ťaží z dobre zloženého a vyváženého mančaftu, v ktorom sú skúsení borci, ale i talentovaní chlapci. Hráči účinne napádajú, ich presing je nepríjemný a účelný. Po dlhom období sa tento región chystá na útok na titul, no ešte je priskoro oslavovať. V každom prípade postavenie a kvalitný futbal lákajú priaznivcov do hľadiska. Pred takmer 18-tisíc divákmi Ľubo ešte žiadny ligový súboj nehral, takáto atmosféra sa mu zaliečala. "U nás v Olomouci prišlo najviac dvanásťtisíc fanúšikov na Spartu, bol vypredaný štadión, ale toto bol môj rekord. Ostravskí diváci boli skvelí, no hlavne pre domácich, hnali ich aj za nepriaznivého štadiónu. A či boli vulgárni na našu adresu? V takom kotli to ani nebolo počuť."

Po uplynulom ročníku nastalo výrazné oživenie aj v Olomouci. Keď tam Reiter predtým prichádzal, hovoril, že mu imponovala tradícia, keď tunajší tím skončil vždy na popredných priečkach a právom sa prebojoval do pohárovej Európy. Potom ako keby uťal a problémy prerástli cez hlavu. Momentálne je však zjavná renesancia kvality. Mužstvo síce zostalo takmer celé pokope, no klub sa vedel vyrovnať so zádrhmi spojenými s hráčmi (Hapal, Látal), rošádami s trénermi, ktorí sa menili každú chvíľu, ale i s niektorými činovníkmi. Štvrtá priečka je dôkazom poctivého nasadenia všetkých zainteresovaných. "Konečne máme normálneho kouča. Petr Uličný to chytil za správny koniec." Tréner vedie zverencov k inému, nie opatrnému hernému prejavu. Jeho predchodca Páník bazíroval na taktizovaní, vyčkávaní, nenútil mužstvo do ofenzívy. Reiter bol z toho vedľa, hovoril, že dostať sa do šance bolo takmer zázrakom. Nie div, že jeho ambície dostali po nose, nespokojnosť uňho kypela a neželal si nič iné, len zmenu na lavičke. Po nástupe Uličného sa ocitol vo svojom živle. "Po Ostrave sme dali najviac gólov, v každom stretnutí skórujeme. Tým je povedané všetko. Hlavne doma hráme kombinačne, produktívne, vyhrávame najčastejšie výsledkom 2:0, 3:0. Nehráme na jedného útočníka a obranne ako predtým, keď sme viac ako jeden gól nedokázali dať. Na to ani divák nebol navyknutý, no v súčasnosti si našiel cestu znovu na štadión, prehovorili sme ho k návštevám svojimi výkonmi."

Súčasný lodivod prišiel ku kormidlu na jar v uplynulom ročníku po Kotrbovi (zamieril do Sparty). Na jar zachránil Sigmu medzi elitou, zabránil jej vypadnutiu. Je to vraj zvláštny človek. Na jednej strane vyžaruje z neho prístupnosť, komunikatívnosť, ak je v nálade, šíri pohodu. Srandičky v jeho podaní nemajú konca kraja. No keď sa rozčertí, hráči by sa najradšej schovali niekde za roh. "Ak sa nedarí, dokáže poriadne zrezať každého, vyčistiť žalúdok tak, až je z toho zle. Je to starší pán, ktorý akonáhle vstúpi do šatne, tak vieme, na čom sme. Myslenie má však ako osemnásťročný mladík." Nie je to riskantné, niekto by si mohol pomyslieť, že príde o autoritu týmto spôsobom? "Práveže jeho si každý váži a každý má pred ním rešpekt. Keď ide do tuhého, zábava ide nabok a vyžaduje profesionalizmus. Neodpustí nič." Každý kormidelník má svojich miláčikov, no východniar nevedel určiť, či je ním aj on. Za každého trénera v Olomouci nastupoval , aj keď sa mu prípadne úplne nedarilo. "Myslím si ale, že ten, kto strieľa góly, má vari u každého kouča väčšie sympatie. V čase, keď som hral v Žiline, a sypalo mi to, tak hovorili, že som Jurkemikovým favoritom..."

Osem presných pokusov nášho zakončovateľa vyniká tým viac, že na začiatku ročníka vynechal tri zápasy pre zdravotné problémy zlomený palec na nohe. Ľubo sa ale na túto haspru pozrel s nadhľadom. "Ťažko povedať, či mi táto pauza ublížila. Možno práve pomohla v získaní väčšej chuti. Ktovie, či by som pri odohraní všetkých súbojov viackrát skóroval?" V každom prípade sa blíži k tomu, čo nedávno avizoval, že rád by sa dostal na hranicu desiatich gólov. "Bolo by to fajn. Len neviem, čo práve ten nešťastný zápas v Ostrave spraví s mojou psychikou. Dúfam, že som svoje góly ako sa vraví nezakopal," priznal úprimne borec, ktorý počas dvojročného pobytu v prvej svojej sezóne v Čechách dal osem gólov, v ďalšej iba päť. Na margo Heinza (rodák z Olomouca, ktorý predtým hral v Hamburgu a v lete trénoval mesiac v Sigme) riekol: "Je to technicky vybavený hráč, nebezpečný v hre jeden na jedného. Tvrdím však, že útočník musí mať za sebou vyspelý tím." Závidíte mu nejakú mimoriadnu prednosť? "Asi žiadnu," riekol bez váhania zdravo sebavedomý Reiter, ktorý v štyroch dueloch po sebe dokázal skórovať a dva góly dal proti Opave. "Do zbierky mi chýba akurát hetrik." Kuriózne sú spomienky najkrajší a vari aj - podľa jeho označenia - najdôležitejší zásah. Bolo to v stretnutí so Slaviou (2:0). Olomouc prelomil akúsi kliatbu vo vzájomných súbojoch so zošívanými, ktorých nedokázal dostať na lopatky počas ôsmich rokov. K ukončeniu série prispel aj Slovák. "Po priamom kope z hranice šestnástky som hlavičkoval do vinkla. Bol to šťastný gól, hoci na pohľad pekný." Najčastejšie dostáva ideálne lopty od Vlčeka a Babniča, ďalšieho nášho zástupcu. Už pred príchodom tohto útočníka Reiter naznačoval, že by spolupráca slovenského dua mohla klapať. Predpoveď mu vychádza bezo zvyšku. "Stále zastávam názor, že najlepšia konštelácia je vtedy, ak je jeden v ofenzíve hlavičkár, typické kladivo, zakončovateľ. Druhý zase musí byť viac uspôsobený na kombinácie, jazdenie po stranách ihriska, aby dával centre, vytváral zmätky v obrane. My to spĺňame. Teraz to sype mne, ak to prípadne ustane, rozbehne sa Peter." Východniar nemá v zmluve žiadnu klauzulu o finančnom zvýhodnení za strelené góly. Vraj je to správne, veď nie je dôležité, kto skóruje, rozhodujúce sú body.

Hráč, ktorý je nesmierne užitočný, pravidelne chodieva do rodného regiónu, hoci ako uviedol, v horšom počasí už nesadá s obľubou do auta (nemá klubovú Mazdu, ktorej reklama sa skvie na dresoch ale vlastného tátoša). Mimochodom, obľubuje nielen skryté "kone" pod kapotou, ale aj živé, na ktorých si neraz zajazdí. "Mám rád temperamentné koníky, hoci neraz som z nich spadol. Nie som až taký skvelý jazdec, preto mi vyhovujú skôr pokojnejšie povahy. Zatiaľ mi pády nespôsobili vážne zranenie, dúfam, že to tak zostane. Až tak často koníky neosedlávam, iba vtedy, ak mám v Olomouci voľno."

Pravdaže, v súvislosti s otáznikom, ktorý visí nad obsadením trénerskej stoličky v národnom tíme, nedalo nám nespýtať sa, kto by mal byť na tomto poste v ďalšom období. "Radšej na túto otázku neodpoviem..." Po poznámke, čím si vysvetľuje absenciu vo finiši kvalifikácie, keď predtým dostal zakaždým pozvánku (v národnom tíme má za sebou 15 zápasov a 6 gólov), dodal: "Neviem, čím to bolo. Veď som bol strelecky produktívny, aj herne som bol na tom dobre, no predsa som zaknihoval reprezentačnú absenciu."

Pred časom sa o Ľuba zaujímali iné zahraničné celky. Aj on sa nebránil tejto myšlienke, no kontrakty s ruským Rostovom nevyšli pre váhavosť druhej strany. Nedávno boli aktuálne kluby z Cypru a Rakúska. "Boli to celky, ktoré berú posily bez zmlúv. Keby som nemal kontrakt, tak by to bolo na spadnutie. Lenže ja som musel podpísať predĺženie pôsobenia na základe opcie so Sigmou a v tom momente by za mňa Olomouc pýtal ohromne veľa peňazí. Predtým som predpokladal, že nebude zo strany terajšieho klubu už o mňa záujem a nejako sa to vyrieši. Chcel som odísť, to je pravda. Keby som však nepodpísal opciu, dostal by som pokutu a možno rok by som si futbal nemohol zahrať. Takže zostávam tam, kde som bol dosiaľ." Dobrovoľne nasilu spečatený kontrakt až tak Reitera nehnevá, hoci sa mu ani nevytešuje. Po príchode do Olomouca chcel hrať Pohár UEFA, no známe problémy ho zrazili na tvrdú zem, futbalovo nevkročil do Európy. Bude mať čo nevidieť 29 rokov a tak cíti, že je najvyšší čas preraziť inde. Či mu to platný angažmán zmarí alebo iba oddiali, to sa ukáže. Avšak v žiadnom prípade český futbal ho neunavuje, je predsa len o inom než slovenský. "Nerátal som, že Slavia bude na tom herne tak zle. V uplynulej sezóne hrala predsa kombinačne. Naopak, naproti predpokladom vyskočila Opava, chytila dosť bodov, nazdával som sa, že bude na chvoste. Pokiaľ ide o postavenie Žižkova, dalo sa to predpokladať," poskytol minianalýzu účastníkov a ich počínania si skúsený legionár.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 698
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 129
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 282
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 772
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 13 547
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 739
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 060
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 434
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 361
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 602
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Minister obrany kritizuje košického primátora za slová o testovaní

Naď: Nech dodá viac zdravotníkov a môžeme sa baviť.

Primátor sa obáva neúspechu, minister hovorí o neférovej kritike.
Rozhovor

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú vyčerpaní zdravotníci i školáci.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Malým obciam chýbajú informácie o testovaní

Z Harakoviec a Korytného mali ísť do susedných obcí, budú asi doma.

Obec Harakovce. Žije tu 59 ľudí.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Premiér Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémam.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 2 785 prípadov a 16 úmrtí (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.

Útočník v Nice zabil troch ľudí, viacerí sú zranení

Vo Francúzsku platí vysoká výstraha pred teroristickým útokmi.

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.

Elena Eleková

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop