utorok 11. novembra vo svojom hlavnom meste Vaduz. Informovali o tom v Bruseli diplomatické zdroje. Svoj podpis pod dohodu pripoja aj Nórsko a Island, ktoré v polovici októbra zo solidarity s Lichtenštajnskom dokument tiež nepodpísali.
Kniežactvo podpis naplánovaný na 14. októbra zablokovalo kvôli nedoriešeným sporom so Slovenskom a Českom ohľadne vzájomného uznania a historických majetkových nárokov. Tento týždeň však lichtenštajnský minister zahraničných vecí Ernst Walch oznámil, že kniežactvo dohodu podpíše a vyriešenie sporov so SR a ČR odloží na neskôr.
Podľa bruselských zdrojov sa Lichtenštajnsko takto rozhodlo v dôsledku rastúceho politického tlaku. Zámer čo najskôr podpísať zmluvu o rozšírení EHP totiž už dávnejšie jasne deklarovali Nórsko i Island, takže Vaduz ostal osamotený. Dokument podpíšu tri krajiny podľa diplomatov v takej podobe, ako ho ešte na jar všetkých 28 štátov budúceho rozšíreného EHP parafovalo. Vtedajšia verzia síce tiež obsahovala lichtenštajnskú deklaráciu, v ktorej kniežactvo pripomínalo nedoriešené majetkové spory a očakávalo uznanie ako „zvrchovaný a uznaný štát", nehovorilo ale o uznaní svojej neutrality počas prvej a druhej svetovej vojny. S takouto novou deklaráciou prišiel Vaduz tesne pred plánovaným podpisom dohody, na čo Bratislava a Praha reagovali vlastnými vyhláseniami, v ktorých označili lichtenštajnskú deklaráciu za právne nezáväznú. Vaduz následne odmietol dohodu s takýmito prílohami podpísať.
Keďže k podpisu dohody o rozšírení EHP dôjde s takmer mesačným oneskorením, bruselské zdroje pochybujú, že sa jej ratifikáciu podarí stihnúť do dátumu rozšírenia EÚ k 1. máju 2004. Diskutuje sa však o prechodnom riešení, ktoré by aj bez ratifikácie umožnilo rozšírenie oboch zoskupení v rovnakom čase. EHP tvorí 15 členských štátov únie a tri zo štyroch krajín Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO) Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. S rozšírením EÚ musí dôjsť aj k rozšíreniu EHP o desať nových krajín. Dohoda o rozšírení EHP bola výsledkom niekoľkomesačných rokovaní, v ktorých išlo najmä o zvýšenie príspevkov troch štátov EZVO za ich prístup na rozšírený voľný trh únie. Nórsko, Island a Lichtenštajnsko nakoniec majú v období 2004 - 09 platiť ročne 233,4 milióna eur, ktoré dostanú najmä noví členovia únie. Slovensku sa z tejto sumy ujde ročne 14 miliónov eur (asi 574 miliónov korún).
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.