Angloamerický výskumný archeologický tím objavil mesto Inkov, dávno zabudnuté a celé stáročia stratené v peruánskej džungli
"Je to veľmi dôležitý objav. Miesto je veľmi podobné Machu Picchu a súvisí s ním. Poskytuje viacero informácií a znalostí o fungovaní Machu Picchu," povedal pre tlačovú agentúru Reuters britský archeológ Hugh Thompson. "Llactapata mu len dodáva na význame," dodal. O tejto lokalite sa prvýkrát v roku 1912 zmienil bádateľ Hiram Bingham, ktorý objavil aj Machu Picchu. Sám však vtedy ešte nevedel, kde by sa ruiny tohto mesta mohli nachádzať. Vypátrali sa až takmer storočie po jeho intuícii pomocou leteckej archeológie.
Napriek rozpoznaniu lokality mali vedci veľa práce s preniknutím na miesto starodávneho mesta, ležiaceho vo výške 3 000 metrov nad morom. Džungľový porast museli archeológovia presekávať mačetami, a to sa ani nemuseli ocitnúť v scenári Spielbergových Dobyvateľov stratenej archy. Odmenou za ich námahu bol objav kamenných budov, vrátane chrámu Slnka a obytných zariadení.
Inkská pevnosť Machu Picchu bola vybudovaná okolo roku 1450 za vlády vtedajšieho kečuánskeho panovníka, inku Pačakutiho. V roku 1572 ju však dobyli španielski konkvistádori. Táto unikátna lokalita je dokladom neskoroinkskej architektúry. Delí sa na chrámovú a obytnú štvrť a je obklopená terasovými poľami. Zo stavieb sú zachované zvyšky múrov z veľkých kamenných blkov - až šesťmetrových, okrúhla veža Torreon a jaskyňa s obetným oltárom slnečného kultu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.