tlačovky, ktoré už svojou frekvenciou prestávajú byť mimoriadne, kriesia chradnúcu vieru v potrestanie gaunerov, čo sa už zdali temer beztrestní a za vodou. Výhrady skeptikov, že brífingy sú marketingovým ťahom rezortu a jeho šéfa, nič neumenšujú z veľkosti posledného "úlovku".
Desať osôb, medzi nimi aj súčasný riaditeľ štátnej Eximbanky, je obvinených z tunelovania VÚB. Máme pred očami jeden z najväčších a takpovediac klasických úverových podvodov, aké sa rozohrávali v deväťdesiatych rokoch. Komerčná banka v rukách politických nominantov štátu požičiavala stámiliónové až miliardové sumy firme, ktorú založili a vlastnili samotní "manažéri" banky. Takéto prepojenie samo osebe nebolo protizákonné, takže vyšetrovatelia budú musieť pred súdom dokázať, že úvery sa dávali s podvodným úmyslom. V našom prípade ide o krížové väzby medzi VÚB a akciovou spoločnosťou Konzult Real (KR), ktorá dostala postupne dve miliardové a jednu stomiliónovú pôžičku. Neboli splatené, alebo len sčasti, a skončili v Slovenskej konsolidačnej (SKo), čiže na bedrách daňových poplatníkov. Absolútne pikantné a príznačné je, že posledný úver pre KR (1,85 mld.!!) bol schválený pár dní po tom, ako vláda pred privatizáciou VÚB rozhodla o oddĺžení - skoro celý skončil v SKo. Bývalá pracovníčka SKo, ktorá si svojho času neželala byť menovaná, o tomto úvere povedala toto: "Je to najväčšia pohľadávka a svojím spôsobom aj nedotknuteľná, lebo ak sme sa pokúsili o nej čokoľvek zistiť, dostali sme z vedenia odpoveď, aby sme to nechali tak, lebo ide o vyšší záujem štátu."
Samozrejme, všetci obvinení zapierajú a nepriznávajú žiadnu trestnú zodpovednosť. Všetko išlo vraj podľa zákona. Dobre - toto vyrieši až súd. (Dúfajme, že spravodlivo.) Sú tu ale ešte zaujímavé veci, o ktorých Palko pomlčal. Podľa jednej teórie bola Konzult Real dcérou VÚB, ktorá bola založená na to, aby kryla rizikové operácie banky a na tento účel si brala úvery. Toto tvrdil, asi tak pred tromi rokmi - a teraz pozor - Ján Gabriel, terajší poslanec KNP, teda Ľudovej únie (tkáčovcov). Gabriel bol v inkriminovanom období - a teraz ešte väčší pozor - členom dozornej rady KR a zároveň predsedom predstavenstva VÚB.
V súvislosti s pôvodom nedobytných pohľadávok, ktoré zdedila Slovenská konsolidačná, sa totiž táto kauza už raz mediálne otvorila. Vtedy do médií prenikli záznamy z rokovaní predstavenstva VÚB, z ktorých vyplýva, že KR, a.s. si požičiavala od "matky" VÚB na nákup jej vlastných akcií, ktoré sa mali po privatizácii predať strategickému investorovi. Vidíme ďalší klasický manéver zlatokopov 90. rokov - manažéri banky založia firmu, ktorej dajú pôžičku na nákup lacných akcií, ktoré investorovi po privatizácii s obrovským ziskom predajú. Aké jednoduché - ani toto nebolo trestné. Nuž, podstatné je, že hoci Ján Gabriel sa nachádzal v tých istých orgánoch, v ktorých boli aj všetci teraz obvinení, on medzi desiatkou nie je. Vladimír Palko (resp. vyšetrovatelia) je teda dlžný vysvetlenie, čím si Ján Gabriel, ktorý bol istý čas aj generálnym riaditeľom VÚB, takéto zvláštne zaobchádzanie zaslúžil. Nikoho neobviňujeme - ale vysvetlenie by sa žiadalo.
A nielen jedno. Úvery pre Konzult Real zďaleka nie sú jediné, ktoré smrdia okolo VÚB. Medzi nedobytnými pohľadávkami, ktoré táto vynikajúca štátno-komerčná banka postúpila Slovenskej konsolidačnej, boli napríklad aj úvery spoločnostiam Váhostav a Agronova. Okrem toho, že boli stámiliónové, zaujímavé je na nich predovšetkým to, že boli uzavreté JEDEN DEŇ predtým, ako nadobudla účinnosť zmluva medzi VÚB a SKo o postúpení nedobytných pohľadávok. Rozumiete - dostali po sto miliónoch, ktoré boli na druhý deň prevelené ako nedobytné na účet daňových poplatníkov napriek tomu, že nespĺňali základné zákonné podmienky pre presun do SKo. Toto sa prečo nestíha???
Nebuďme nenásytní - vysvetlenie možno existuje. Len sa musíme pýtať. Je však nesporné, že s Vladimírom Palkom prichádza na Slovensko zákon. VÚB nie je žiadna lastovička. Rieši sa napríklad tunelovanie Slovenských elektrární, v kauze defraudácie okolo Mochoviec sú dvaja vo väzbe a ďalší 23 obvinení z podvodu. Šetria sa aj podvody okolo výstavby Gabčíkova, tunelovanie DMD Holding (škoda niekoľko miliárd!!), sprenevery vo FNM (kauza byty - práve prišli Hrušovskému na stôl žiadosti o zbavenie imunity Pinkavu a Reháka), obrovské tunelovanie Štátnych lesov, atď. V kauze vláčiky by mali padnúť prvé obvinenia tento týždeň, špeciálny prokurátor opäť otvoril kauzu predaja akcií VSŽ. Nie je to sranda - veci sa hýbu. Ak nie veľmi, aspoň trochu.
Poučenie záverom - pre nepriateľov privatizácie: Všetko toto miliardové vykrádanie na účet daňových poplatníkov sa dialo na štátnom pozemku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.