skúmať dôchodkový systém v Čile. Čile ako prvé na svete zaviedlo dôchodkový systém sporenia na osobných účtoch, ktorý sa má spustiť aj na Slovensku. Naši poslanci ho pôjdu skúmať na pozvanie Svetovej banky.
"Je dobré, aby poznali nielen teoretické názory, ale aj praktické výsledky - aká je výška dôchodkov, aký to má vplyv na životnú úroveň," tvrdí minister Kaník.
Parlament sa bude onedlho venovať podstatnej časti dôchodkovej reformy, keď by mal schváliť tzv. druhý pilier, ktorý zavádza sporenie na budúce dôchodky na osobných účtoch.
Do Čile odcestuje 12 poslancov sociálneho výboru, okrem nich Robert Nemcsics a Branislav Opaterný z výboru pre hospodárstvo a Jozef Mikuš z finančného výboru.
"Čile bola prvá krajina, ktorej sa táto reforma podarila. Sme zvedaví na konkrétne záležitosti, ktoré by sme mohli uplatniť v praxi," povedala poslankyňa Eva Černá z ANO.
Študijnú cestu chváli aj šéf sociálneho výboru Vojtech Tkáč z Ľudovej únie. "Určite to prispeje k poznaniu situácie," povedal a dodal, že jeho strana má k druhému pilieru zásadné pripomienky.
Predseda Smeru Robert Fico považuje návrh Kaníkovho zákona za "absolútne nereálny". Vôbec sa neobáva, že by poslanci Smeru Igor Federič a Edita Angyalová po návrate z Čile zmenili názor a hlasovali zaň. Je rád, že opoziční poslanci sa na ceste zúčastňujú, ale je presvedčený, že "to nemá nič spoločné s vytváraním tlaku na poslancov".
Ovplyvňovanie poslancov vylučuje aj minister Kaník. Chce len, aby dostali možnosť na vlastné oči vidieť výsledky dôchodkovej reformy v krajine, kde nový systém funguje najdlhšie.
Slovenská delegácia sa stretne s predstaviteľmi viacerých čílskych inštitúcií, ktoré zabezpečujú dôchodkový systém.
* * *
Študijná cesta poslancov a pracovníkov rezortu sociálnych vecí v Čile sa uskutoční v dňoch 21. až 27. novembra. O ceste sme rozprávali so Zuzanou Pokojnou, konzultantkou v rámci Projektu správy sociálnych dávok z ministerstva sociálnych vecí.
Kto bol iniciátorom tejto cesty a kto ju financuje?
"Študijnú cestu odporučila a zahrnula do plánu Projektu správy sociálnych dávok Svetová banka a náklady sú hradené z prostriedkov projektu. Ide o to, aby sa poslanci a experti mohli osobne zoznámiť s fungovaním čílskeho dôchodkového modelu."
Zákon o druhom pilieri už prešiel prvým čítaním. Nie je už neskoro na návštevu Čile?
"Veríme, že praktické skúsenosti budú prínosom pri realizácii dôchodkovej reformy na Slovensku."
(ts)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.