na protižidovské útoky, ku ktorým došlo v hitlerovskom Nemecku v noci z 9. na 10. novembra 1938, spadá do obdobia, keď si Nemci pripomínajú aj pád Berlínskeho múru v roku 1989.
Nemecký prezident Johannes Rau sa zúčastnil na slávnosti položenia základného kameňa Židovského centra v Mníchove. V meste prijali pred slávnosťou prísne bezpečnostné opatrenia po tom ako tu v septembri zadržali 13 neonacistov, ktorí sú podozriví z plánovania útoku na novostavbu a na miestnu synagógu. Protižidovské útoky v novembri 1938 v Nemecku rozpútal Joseph Goebbels pod zámienkou atentátu spáchaného židom na nemeckého diplomata v Paríži. Ataky na židovské obchody, synagógy a ďalšie objekty viedli príslušníci SA a SS bez uniforiem pod taktovkou Hermanna Göringa. Celkom bolo zničených asi 7500 obchodov a viac ako 280 synagóg. O život prišlo 91 ľudí a viac ako 20 000 židov bolo odvlečených do koncentračných táborov.
Krištáľová noc bola začiatkom protižidovských opatrení označovaných ako arizácia, pri ktorých židom brali ich obchody a podniky. Tento pogrom bol predprípravou na holokaust, počas ktorého zahynulo v nacistických vyhladzovacích táboroch šesť miliónov židov. "Deviaty november je dátum, s ktorým sa spájajú v našich dejinách významné udalosti. Pripomíname si moment najväčšej radosti, ale aj svoju hlbokú hanbu," uviedol vo svojom vyhlásení k výročiam nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder. V Nemecku sa konali aj oslavy pádu Berlínskeho múru. Touto spontánnou akciou sa začal proces, ktorý vyvrcholil o rok neskôr znovuzjednotením Nemecka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.