Vladimír Mitro bol včera zbavený mlčanlivosti - asi s polročným omeškaním, než mal byť. Môže teda vypovedať a my horíme zvedavosťou. Nie je ale isté, či aj vojenskí prokurátori. Šokový moment spočíva totiž práve v tom, že ešte v nedeľu večer na TA 3 hovorca SIS Vladimír Šimko (kedysi sa predstavoval ako Šimon - to bolo krycie meno!!!) prisahal, že SIS zatiaľ nikto o zbavenie mlčanlivosti Mitra nepožiadal. Opakoval to dokonca zo záznamu aj v pondelok doobedu, zhruba v rovnakom čase, keď Ladislav Pittner svojho predchodcu odklial. Tomu sa hovorí bleskovka - v nedeľu nebola ani žiadosť, v pondelok ráno je už vybavená. Keby tak fungovali slovenské úrady...
Hlavný vojenský prokurátor, nadštandardne zhovorčivý Dobroslav Trnka (dnes už aj neoficiálny kandidát na generálneho prokurátora) je teda dlžný jedno vysvetlenie: To iba Šimko-Šimon splietal nezmysly ako tradične, alebo si Mitra vypýtali naozaj iba včera ráno? Prvej možnosti sa verí ľahšie. Tá druhá by znamenala, že prokurátori mali nejaké dôvody nebyť na výpoveď exriaditeľa SIS zvedaví. Mimochodom - Trnka ešte v prvej fáze vyšetrovania, kedysi v júni, pre Domino fórum povedal, že zatiaľ nevidia dôvod na svedectvo Mitra (!!). Potom sa riešil kváziproblém vo výklade zákona, že kto je vlastne kompetentný zbaviť exriaditeľa SIS mlčanlivosti. Schuster, ktorý inak žiadnymi právomocami nepohrdne, odmietol. NBÚ ako oprávnený orgán napokon riekol, že kompetentný je súčasný riaditeľ SIS. Zaujímavá história - akoby niekomu strašne záležalo na tom, aby Mitro nezaspieval. Resp. aspoň na oddialení výpovede. Včera Trnka ohlásil, že tento týždeň to určite nebude. Majú asi veľa dôležitejšej práce...
Faktom je, že Mitro spieval už na TA 3. A šoková terapia pokračuje. V dvojhlase so Šimkošimonom oznámil, že traja jeho podriadení neboli obvinení z nelegálnych odposluchov, ale len z akéhosi nedbanlivého zaobchádzania s prístrojmi. Sú stíhaní len preto, lebo nevykonali technické opatrenia, hoci vedeli, že odpočúvacie zariadenie "vykazuje nedostatky". Vraciame sa teda k historke o mimovoľnom "nabaľovaní" nevyžiadaných záznamov na legálne odposluchy, ktorými nás SIS zabávala už koncom leta. Rozumiete - úmyselne neodpočúval v SIS nikto, len technickou chybou zariadenia sa občas stalo, že na záznam zákonne odpočúvaného hovoru sa prilepil ešte jeden náhodný, ktorý sa takto dostal do systému. Vynikajúce - teraz už len musia vysvetliť, že akým zázrakom sa z tých 20 miliónov hovorov, ktoré sa za jeden deň na Slovensku uskutočnia, "nabalil" do systému práve hovor Pavla Ruska. A to je len prvá časť záhady - druhá je skutočnosť, že práve tento bol odoslaný do systému ministerstva vnútra. Dobroslav Trnka však v súvislosti s obvineniami jednoznačne hovorí o "zodpovednosti za nelegálne odpočúvanie", a nie o akejsi technickej poruche.
Mitro sa stále drží verzie, že žiadne nelegálne odpočúvanie nebolo. Tvrdenie Jána Mojžiša, že ho informoval, tiež poprel. Z principiálneho pohľadu, že Mitro je kľúčom ku kardinálnej otázke, či odposluchy boli individuálny biznis niekoľkých osôb, alebo hierarchicky organizovaný zločin v štátnom kabáte, je teda Trnkova viera, že jeho výpoveď vnesie do kauzy nové svetlo, dosť naivná. Ak neusvedčia Mitrových podriadených, asi sa od neho veľa nového nedozvieme. To však prekvapovať nesmie - kto by sa už dobrovoľne zriekal slobody?
Ďalšie čudo v tejto kauze sú reflexy a posunky Vladimíra Palka. Nekompromisný stíhač všetkého, čo smrdí zločinom, sa mení v alibistického táraja, keď sa zvrtne reč na katastrofu menom SIS. Pittner urobil podľa Palka 1 (slovom JEDNU) chybu. Nuž, to sa nedá ani komentovať. Situácia v službe nie je "taká dramatická, aby sa museli prijímať personálne opatrenia". Polemika s týmto je absurdná. Zaujímavejšia je otázka, prečo mafiobijec Palko berie de facto berie pod ochranné krídla inštitúciu, o ktorej existuje vyššie ako vysoké podozrenie, že v nej došlo k obrode štátnomafistických praktík ŠtB. Pán Palko - je Markíza horšia ako SIS??
Zvlášť nezrozumiteľné je, že Palko už nepokladá za Pittnerovu chybu, že Peter Tóth je stále zamestnancom SIS. Palko pritom podníká razantné útoky na prokuratúru, ktorá zastavila Tóthovo trestné stíhanie. To je zaujímavé - Palka nenechá spávať, že Tóth nie je trestne stíhaný, ale vôbec mu neprekáža, že v SIS stále funguje. Rozumieme sa - ten istý Tóth, kvôli ktorému zasadilo KDH Mitrovi posledný úder z milosti, už s Pittnerom v SIS byť môže. Stačí, že nie je šéfom kontrarozviedky. To, že manipuloval s bezpečnostnou previerkou aspoň v jednom prípade, Palkovi nič nehovorí. Nie je jasné, prečo má tento inak výkonný minister takú slabosť pre SIS a Pittnera. Dôveru v neho to však nezvyšuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.