spoločností však odmietlo zverejniť.
Tender na Slovenské elektrárne sa začal v auguste 2002, pričom pôvodne sa doň prihlásilo osem záujemcov, ale žiadny neprejavil záujem o spoločnosť ako celok. V októbri tohto roku vláda tender znova otvorila a do piatku mohli vyjadriť svoj predbežný záujem noví investori.
Rozhodujúca však bude až decembrová ponuka, v ktorej sa uchádzači vyjadria, či majú záujem o celé elektrárne. "Konkrétny projekt sa bude komunikovať ďalej, do 5. decembra by mali prísť záväzné ponuky," povedal Rusko. Tiež sa ukáže, či minister bude trvať na dostavbe 3. a4. bloku Mochoviec. "Dáme vypracovať štúdiu, či je dostavba Mochoviec výhodná z ekonomického hľadiska. Osobne si myslím, že to výhodné je," pokračoval.
Podľa Ruska je medzi desiatimi záujemcami päť takých, čo sa o elektrárne zaujímali aj v minulosti. Bol to nemecký E.ON, francúzsky EdF, belgický Electrabel, taliansky Enel, rakúsky Verbund, britské British Energy a International Power a nemecký Energie Baden Württemberg. Ďalších päť spoločností svoj záujem prejavilo až teraz.
Medzi novými záujemcami je aj ruský koncern RAO UES, ktorý je najväčším výrobcom elektriny na svete. Pre tender o Slovenské elektrárne uvažuje o spojení s ďalším ruským gigantom, plynárenským Gaspromom. Obe energetické spoločnosti sú ovládané ruskou federálnou vládou.
Ďalšou spoločnosťou, ktorá záujem prejavila až tento rok, je český ČEZ. Jeho väčšinovým vlastníkom je štát. Zvyšok vlastnia formou akcií rozliční domáci a zahraniční investori. ČEZ bola jednou z prvých východoeurópskych spoločností privatizovaných aj emisiou obligácií na zahraničných trhoch.
Obe spoločnosti pravdepodobne prejavia záujem o elektrárne ako o celok, teda vrátane jadrových elektrární. To by pre nich mohlo v tendri znamenať výhodu pred ostatnými uchádzačmi, keďže práve jadrové aktíva patria k problematickejšej časti energetiky.
Medzi záujemcami by mali byť aj zahraničné spoločnosti vlastniace podiel v slovenských elektrických distribučných spoločnostiach. Minulý rok kúpila 49 percent Stredoslovenskej energetiky Electricité de France, francúzska štátom vlastnená spoločnosť. Rovnaká časť Západoslovenskej energetiky patrí nemeckej skupine E.ON, do ktorej patrí aj Ruhrgas a britská Powergen.
Ďalšia nemecká energická spoločnosť - RWE ovláda Stredoslovenskú energetiku. Všetky tri podľa neoficiálnych zdrojov majú záujem aj o výrobu elektriny, teda podiel v Slovenských elektrárňach.
Autor: cop
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.