pacientov. V teréne boli pracovníci MZ SR, Jednotky na ochranu práv pacientov, aj Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, povedala pre TASR hovorkyňa rezortu Alexandra Novotná.
"Zisťovali či lekárne boli zatvorené podľa zákona, či o tom boli informovaní zástupcovia vyššieho územného celku a či bola všade zabezpečené poskytovanie lekárenská starostlivosti," povedala Novotná.
Na celom území SR sa včera začal protest lekárnikov na základe výzvy Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ktorá žiada plnú úhradu dlhov poisťovní voči lekárňam. Komora odporučila prerušiť objednávanie liekov od distribútorov, žiadať plnú úhradu ceny liekov od pacientov, alebo zatvoriť lekárne. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac však oznámil, že vyberanie plnej ceny za lieky zo strany lekárnikov bude považovať za porušenie zákona.
Mihálik: Všetky lekárne v SR dnes prestali objednávať lieky
Všetky lekárne na území Slovenska včera prestali objednávať lieky. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Petra Mihálika niektoré tak urobili už v piatok 7. novembra. Vo vidieckych lekárňach, ktoré sú chronicky zadlžené, táto situácia prevláda dlhodobo. Nákup liekov v nich je dokonca limitovaný ich dodávateľmi. Zatváranie verejných lekární alebo zastavenie objednávania liekov považuje Mihálik za ekonomickú nevyhnutnosť lekárnikov. Preto odmieta včera začaté konanie lekárnikov označovať za protest alebo štrajk.
Lekárnici budú v svojich aktivitách pokračovať v prípade, že im nepríde dostatok finančných prostriedkov na účty, v opačnom prípade môže nastať katastrofálna situácia, ako je konkurz alebo vyhlásenia bankrotu v lekárňach. SleK očakáva, že sa splnia sľuby Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Ministerstva zdravotníctva SR a peniaze na účty lekárnikov prídu.
Mihálik odmietol tvrdenie, že lekárnici používajú pacientov ako rukojemníkov. "Akciami, ktoré SLeK podnikala v prechádzajúcom období aj teraz, bojujeme o udržanie ústavného práva občanov na kompletnú a kvalitnú lekárenskú starostlivosť. Len my si musíme vybojovať peniaze, lebo občan tak nebude robiť, aby sme zabezpečili aj do budúcnosti svoje služby pacientom a občanom SR," vyhlásil Mihálik.
VšZP použije všetky financie
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) použije všetky finančné prostriedky, ktoré má k dispozícii, na to, aby do konca roku vyrovnala lehoty splatnosti faktúr verejných lekární v jednotlivých regiónoch Slovenska. Táto úloha podľa hovorcu poisťovne Milana Veleckého vyplynula z mimoriadneho rokovania Správnej rady VšZP, ktoré sa konalo minulý týždeň.
VšZP na vyrovnanie lehôt splatnosti faktúr za vydané lieky už použila prostriedky rezervného fondu vo výške 174 miliónov korún, ktoré poisťovňa poslala na účty lekární už minulý týždeň. Ďalej použije predovšetkým peňažné prostriedky zo základného fondu v mesiacoch november a december, ktoré by mali predstavovať spolu dve až tri miliardy korún. Okrem toho by na základe zmluvy s a.s. Veriteľ mala poisťovňa získať bezúročnú pôžičku vo výške 500 miliónov korún. Aj túto sumu poisťovňa využije na financovanie záväzkov za vydané lieky, konštatoval Velecký.
Zmluvu o pôžičke VšZP a a.s. Veriteľ uzavreli vo štvrtok 6. novembra 2003. Vedenie poisťovne sa pri uhrádzaní platieb verejným lekárňam riadi vnútornými pravidlami financovania tak, aby do konca tohto roku došlo k vyrovnaniu lehôt splatnosti faktúr za dodané lieky v rámci jednotlivých regiónov Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.