miliárd libier, a onedlho presiahnu celé HDP krajiny. Najväčšiu časť tvoria hypotéky, spotrebné úvery a kreditné karty.
Obľúbenou rubrikou v časopisoch o financiách je rubrika o „ozdravovaní" vlastných financií, kde finanční poradcovia radia, ako splatiť staré dlhy novou, výhodnejšou pôžičkou, čo a kedy sa oplatí splatiť skôr, alebo kedy je výhodnejšie pokračovať v doterajších splátkach.
Magazín Moneywise vo svojom poslednom čísle opísal situáciu 28-ročnej Jane. Žije v Londýne a ako marketingová pracovníčka zarába ročne 29 000 libier (2417 libier mesačne). Mesačne spláca 700 libier, ale jej celkový dlh je 20 000 libier. Najprv si zobrala študentskú pôžičku, ktorú spláca doteraz, a hneď po škole neodolala ponuke banky požičať si ďalších 11 000 libier. Zvyšok sa nabalil na kreditných kartách a spotrebných úveroch. Pred dvoma rokmi podnikla pokus splatiť dlžoby tým, že si požičala od sestry a od ďalšej banky. Dnes má pocit, že sa z dlhov nikdy nevyhrabe.
„Jane by si mala predovšetkým mesiac presne sledovať, koľko mesačne spláca, a aké sú fixné výdavky nájomné, dane, povinné poplatky. Túto sumu by mala každý mesiac posielať rovno z výplaty na osobitný účet a odtiaľ jednotlivým inštitúciám. V žiadnom prípade nesmie akceptovať, aby jej k tomuto účtu vydali šekovú knižku, bankomatovú kartu alebo kreditku," radí odborný finančný poradca.
Ušetriť by mala tiež na účte za mobilný telefón. Na svojom bežnom účte by mala znížiť sumu, o ktorú môže prečerpať. „Možnosť prečerpania vždy znamená pokušenie urobiť to," varuje poradca.
Ak Jane vydrží, jej situácia by sa mala zlepšiť už vo februári, keď splatí časť študentskej pôžičky. Poradca tiež radí, aby tieto peniaze použila na bežné výdavky a vyvarovala sa tak novému prečerpávaniu účtu. Ak vydrží, do januára 2007 by mala byť bez dlhov. Peniaze, ktoré už nebude splácať, by mala začať sporiť na dôchodkovom a zdravotnom poistení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.