"veľmi dobre chápe nebezpečenstvo antisemitizmu".
Šaron zopakoval radosť Izraela z toho, že Slovensko vstupuje do Európskej únie. "Dúfam, že názory na Izrael budú po vstupe Slovenska ovplyvnené viac jeho postojmi ako postojmi súčasnej únie," povedal.
Premiér Dzurinda ešte pred návštevou Izraela verejne odmietol akékoľvek prejavy antisemitizmu na Slovensku. Zároveň sa však nevyjadril k citátu z tajnej správy SIS, ktorý hovorí o židovskom pôvode slovenského podnikateľa a odvolal sa na to, že správa je tajná.
Bývalý izraelský diplomat, ktorý si neželá byť menovaný, povedal, že Dzurinda v Jeruzaleme určite dostal otázky týkajúce sa podozrení z antisemitizmu na Slovensku. "Pravdepodobne ich zvládol, neznamená to však, že všetko je zabudnuté."
Dzurinda hovoril so Šaronom aj o obchode, najmä o izraelských hi-tech technológiách a o možnosti presadzovať ich do slovenských obranných systémov. Obaja premiéri volali po efektívnejšej bezpečnostnej spolupráci.
Podľa nemenovaného diplomata Dzurinda urobil významné gesto, keď do delegácie zobral členov židovskej náboženskej obce. Včera s nimi navštívil Múr nárekov. Podľa informácií denníka SME však v židovskej obci vznikol spor, či s premiérom do Izraela ísť.
Židia so slovenskými koreňmi v Izraeli o kauze tajná správa SIS veľa nevedia. Natan Steiner, šéf organizácie Hitachdut SME povedal, že ich ťažia hlavne izraelské problémy, poznajú však sporné vyjadrenia šéfa SIS Ladislava Pittnera pre týždenník Domino fórum spred piatich rokov. "Vieme, s kým máme do činenia," povedal o Pittnerovi Steiner. Krajania sa s premiérom stretli včera podvečer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.