z rozpravy skôr divadelné predstavenie.
O Slovensku hovoril ako o krajine kolonizovanej Západom, ktorý spôsobil úpadok spoločnosti. "O pár dní si budeme pripomínať 14. výročie ekonomickej, politickej a duchovnej závislosti Slovenska od zahraničia," povedal v narážke na 17. november 1989.
Ondriáš tvrdil, že Slovensko sa oddelilo od tejto závislosti len počas 40 rokov socializmu, "čo bolo sprevádzané rozvojom priemyslu, poľnohospodárstva, kultúry a životnej úrovne".
Pomáhal si citátmi kardinála Jána Chryzostoma Korca, ktorý vraj mal povedať: "Nech by sme akceptovali akékoľvek zložitosti vývoja, tak dnes nie sme hospodársky ani tam, kde sme boli na sklonku 80. rokov."
Úspechy socializmu dokumentoval Ondriáš premietaním grafov priamo v rokovacej sále. Straty, ktoré od jeho pádu Slovensko zaznamenalo, vyčíslil na počte národných divadiel či diaľničných kilometrov, ktoré by komunisti postavili. "Na Slovensku by bolo toľko autostrád, že by nebolo kde stúpiť," tvrdil.
Viacerí poslanci reagovali na Ondriášovo vystúpenie smiechom. Šéf parlamentu Pavol Hrušovský ho vyzýval, aby bol "reálny".
Záver vystúpenia pripomínal obrázky z komunizmu, keď ho Ondriáš skončil heslom: "Česť práci a mor ho!" Hrušovský pohotovo odvetil: "Súdruh poslanec, ďakujem vám za vystúpenie."
Opozícia sa Ondriáša zastala, čudovala sa koaličnému smiechu. Ľubomírovi Lintnerovi z ANO chýbala v príspevku Ondriáša pointa. Opýtal sa, že keď bola naša republika na špičke, prečo neprijali USA do hospodárskej organizácie komunistického bloku RVHP.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.