Čoraz častejšie nájdeme aj v profesionálnych kuchyniach bylinky, ktoré kedysi používali naše staré matere. Skúste si aj vy vyskúšať rokmi overené skúsenosti. Určite si na jedle, okorenenom vlastným korením, pochutnáte.
Medovka lekárska: Ľudovo ju nazývajú melisa, rojovník, meduň, včelník, dúbravník, citrónová zelina. Má typickú citrónovú vôňu a korenistú chuť. Veľmi jemne narezaná je vhodná do polievok, omáčok a na prípravu príloh k hlavným jedlám.
Materina dúška: Poznáme ju aj pod názvami: dúška chodec, materinka, materovka, žadovník. Je vhodná do hrachovej, fazuľovej a kapustovej polievky, na prípravu hydinového a hovädzieho mäsa aj do klobásových výrobkov.
Palina dračia: Určite ste sa stretli s názvami: estraon, paldán či tarkán. Táto bylinka je vhodná do polievok, omáčok, na úpravu rýb, grilovaného mäsa a ako konzervačná prísada do octu, uhoriek a šalátov.
Puškvorec obyčajný: Ľudovo zvaný brustvorec, kalmus, pľúcny koreň, šišvorec či tatársky koreň je vhodný do omáčok, na úpravu rýb a zeleniny.
Tymián je vhodný do polievok, na prípravu hovädzej pečienky, zveriny, na prípravu paštét z hydiny a zveriny.
Borievku obyčajnú poznáme aj ako borovec, jalovec, borievka, jadlovec. Je vhodná na prípravu šalátov, kyslej kapusty a šunkových nálevov. Grilovaným mäsám dodáva jemnú a aromatickú chuť.
Fenikel obyčajný používam na ochutenie šalátov, rybacích pokrmov, omáčok, marinád, čajového pečiva či likérov.
Pamajorán obyčajný, čiže divý majorán je vhodný na ochutenie polievok, prívarkov, plniek, rajčiakových a mäsových pokrmov.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.