bolo v práčke neekonomické, alebo ak ide o znečistenie, ktoré treba ihneď odstrániť. Bežné tkaniny z bavlny, ľanu a viskózy trieme medzi rukami a môžeme žmýkať. Pletené výrobky v pracom roztoku len jemne stláčame, nakoniec ich viackrát ponoríme a vytiahneme z pracieho roztoku tak, aby nadobudli požadovaný tvar. Prebytočnú vodu odstránime jemným stláčaním. Nežmýkame. Syntetické a zmesové pleteniny perieme podobne, ale viac znečistené miesta môžeme trieť medzi rukami. Po vypláchaní dbáme na to, aby sa tkaniny vyrovnali. Oprané textílie ihneď vložíme do vody na pláchanie.
Pranie vo vírivých práčkach je pomerne úsporné. Jemné textílie perieme 3 minúty, ostatné 6 minút. V jednom pracom roztoku sa môže prať až 4 - 5 krát (podľa množstva praných textílií a stupňa znečistenia). Po druhej náplni textílií pridáme do pracieho kúpeľa 1 pôvodnej dávky pracieho prostriedku. Ak má práčka odstredivku, neodstreďujeme textílie s nekrčivou úpravou, syntetické a zmesové.
V automatických bubnových práčkach sa perie podľa zvoleného programu. Najdôležitejšie je správne roztriedenie textílií, použitie len málo penivých alebo nepenivých pracích prostriedkov a správne nastavenie programu. Pred prvým praním v automatickej práčke sa treba dôkladne oboznámiť s návodom na obsluhu.
Bielizeň po infekčne chorom ihneď namočíme do roztoku Ajatínu v pomere 2 lyžice na 1 l vody. Po polhodine pridáme do roztoku namáčací prostriedok. Ďalej bielizeň normálne vyvárame a perieme.
Pracie prostriedky nezmiešavame. Pridávanie mydla do saponátov a opačne prací účinok nezvyšuje. Môžeme ich však pri praní striedať. Po niektorých praniach v saponátových prípravkoch textílie perieme mydlom. Neplatí to pre pranie syntetických, polyamidových a vlnených textílií, ktoré zásadne perieme v saponátových prípravkoch.
Rady pri praní v automatických práčkach
Žmolkovitosť bielizne (zrazené nečistoty po vypraní) pri praní v automatických práčkach spôsobuje málo pracieho prostriedku alebo tzv. teplotný šok, t.j. prudký teplotný rozdiel medzi teplotou vody pri praní a teplotou vody pri prvom pláchaní. Treba zopakovať program pláchania pri 40 stupňoch C.
Ak posledná voda po vypustení z práčky nie je číra, odporúčame znova zopakovať pláchanie v automatickej práčke.
Škvrny rozličného pôvodu odstráni bioprogram.
Do automatických práčok sú vhodné len prípravky so zníženou penivosťou.
Pracie prostriedky odmeriavame podľa návodu. Dávkovanie je vypočítané tak, aby bolo čo najúčinnejšie. Ak dáme málo pracieho prostriedku, prací účinok je nedostatočný; silnejšia koncentrácia môže zasa textílie poškodiť.
Počas prania v automatickej práčke sa neodporúča odísť z bytu na dlhší čas. Čas prania využime na iné práce v domácnosti.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.