Perieme čipky
Keď sú čipky veľmi jemné, môžeme ich ovinúť okolo fľaše, obviazať niťou a fľašu otáčať v mäkkej vode, prípadne v slabom saponátovom roztoku; tak robíme dovtedy, kým nie sú celkom čisté. Tým istým spôsobom ich môžeme aj vypláchať, vodu však musíme často vymieňať. Sušíme ich tak, že ich zavinieme do látky na drevenom valčeku a pod. Hladíme veľmi opatrne, prípadne ich pred hladením pristehujeme k podkladu. Staré cenné čipky sa neodporúča ani namáčať. Slabo ich vymädlíme v suchom škrobe a vyklepeme, čo môžeme zopár ráz zopakovať.
Ponožky a pančuchy
Praním ponožiek, pančúch a bielizne zo syntetických vlákien sa zbavujeme nielen špiny, ale aj choroboplodných zárodkov. Preto nestačí len preprať ich vo vlažnej vode. Naopak, perieme ich v horúcej vode, do ktorej pridáme niektorý vhodný prací prostriedok. Po vypraní ich dôkladne vypláchame v čistej vode, čo je dôležité najmä vtedy, keď sme náchylní na rozličné kožné choroby.
Stálosť vyfarbenia
Stálosť vyfarbenia, o ktorej nie sme presvedčení, musíme vopred vyskúšať. Textíliu alebo bielizeň namočíme najprv do mierne teplého alkalického roztoku, prípadne vyperieme kúsok odstrihnutý zo zápošitia alebo z viazačky. Vyžmýkaný odstrižok potom otrieme o kúsok inej bielej látky, a tak zistíme, či farbivo púšťa.
Perme zavčasu
Špinu nenechajme zastarať. Prilipla by na povrchu textílie; keď ju necháme na šatách napríklad dlhšie než pol roka, stane sa z nej zastaraná, nerozpustná špina. Preto všetky textílie pred uložením dobre vyperieme alebo vyčistíme.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.