a výkonnejšej krásavici. Čo vám však pri jej výbere nesmie ujsť? Vari najdôležitejšia je veľkosť. Bude vám stačiť ‚drobček' na fľašu šampanského a niekoľko ustríc? Alebo dávate prednosť zásobovania sa na niekoľko týždňov dopredu. Dobre vyberajte, aby ste potom chladničku vedeli zavrieť. Na jednu osobu sa ráta s 50 až 70 litrami objemu. Tiež však zvážte, koľko máte na ňu miesta a to vrátane možnosti otvoriť dvierka (nezabudnite, že dnešné chladničky sa môžu otvárať vľavo i vpravo). Nemenej dôležitá je aj spotreba. Najlacnejší prístroj sa nakoniec môže pekne predražiť, ak nedozriete na energetickú triedu. Tá najúspornejšia je A nuž a tá "najlacnejšia" je určite označená písmenkom F.
Chladnička je z hľadiska úspor energie v domácnosti veľmi dôležitá, pretože je v prevádzke nepretržite. A keď má nízky príkon, je jej celková spotreba vysoká, čo za 10 rokov prevádzky určite pocítite na účtoch.
Ani technologicky dokonalá chladnička ale nezachráni všetko - veľa totiž ovplyvníte aj spôsobom zachádzania s ňou. Musíte si uvedomiť, že chladnička nie je skriňa, do ktorej sa dá pozerať a hľadať niečo pod zub niekoľko hodín. A tiež nie je balkón, na ktorý môžete vyložiť horúcu polievku. Všetko to predražuje jej prevádzku.
Pre normálnu prevádzku stačí v chladničke + 5 a v mrazničke - 18 stupňov Celzia. Zníženie teploty o 2 stupne znamená zvýšenie spotreby energie o 15 percent. Tiež je potrebné dávať pozor na vlhkosť. Pod vplyvom vysokej vlhkosti vzduchu okolo chladničky vzrastie spotreba až o 4 percentá. A pozor na námrazu. Nové chladničky si s ňou, samozrejme, poradia lepšie. Ale u starších si na námrazu dávajte pozor. Ak je hrubšia ako 3 mm zvyšuje sa spotreba energie až o 75 percent. Tiež pravidelné čistenie gumového tesnenia okolo rámu dverí je veľmi dôležité. Keď medzi dvere zavriete hárok papiera a potom ho budete chcieť vytiahnuť, musí klásť odpor.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.