Sen o krásnom bývaní býva niekedy nedostupný. Pripravili sme pre vás 15 rád, ako na to, aby ste si vedeli splniť svoje sny.
1. Dôležité je vedieť, že cena v obchodoch je obyčajne zvýšená o tzv. predajnú maržu vo výške 80 percent. Nedajte sa preto zmiasť vidinou výhodného nákupu, keď sa zľava pohybuje iba okolo troch percent - napr. pri platbe v hotovosti. Vyjednávať s predavačom nemá cenu, pretože to je záležitosť stratégie podniku a jeho vedenia.
2. Nedajte sa prilákať porovnávaním ceny s inými výrobkami. Väčšinou je táto ponuka úplne normálne "obchodnícky" vykalkulovaná.
3. Najvýhodnejšie zľavy vám ponúknu v obchodoch, kde chcú získať priestor pre nový tovar. Buďte pozorní? táto ponuka sa väčšinou neobjavuje v reklamných prospektoch, ale dozviete sa o nej v inzerátoch v miestnych novinách.
4. Ak kupujete gauč alebo kreslo, neuspokojte sa s tým, že si naň skúsite sadnúť, ale tiež tento nábytok prehmatajte. Roztiahnite oboma palcami švy a zistite, či sú stehy dostatočne husté. Čím sú hustejšie, tým je čalúnenie kvalitnejšie a pevnejšie.
5. Nábytok na sedenie si prehliadnite aj zospodu. Ak je spodná strana chránená riadne upevnenou pružnou látkou, potom zrejme súhlasí aj kvalita.
7. Nenakupujte len kvôli farbe poťahu. Kvalitné látky museli prejsť skúškou oderu a žmolkovania. Opýtajte sa preto na výsledok tejto skúšky.
8. Dajte prednosť voľne položeným matracom pred pevným čalúnením. Rovnako, ako na ktoromkoľvek posteľovom ráme môžete aj tu použiť akýkoľvek matrac.
9. Nikdy nekupujte matrac, na ktorý ste si vopred neľahli. Matrace pritom nesmú byť zabalené vo fólii ako obyčajne, to totiž znemožňuje zistiť, či je ležanie pohodlné. Nezabudnite, vyskúšajte si rôzne polohy.
10. Pre všetky matrace sú vhodné lamelové rošty, v počte 28 latiek vo vzdialenosti 3 cm.
11. "Pravé drevo" nie je práve masívne. To prezrádza iba to, že viditeľné časti sú z dreva, či už masívneho alebo opatreného dyhou. Preto sa napr. pri skriniach na zadnej strane steny presvedčite, o ktorý materiál ide. Ak je to iba dyha, uvidíte hrubý povrch dosky medzi dvoma dyhami.
12. Pri skriniach, stoloch a posteliach urobte aj tzv. vibračnú skúšku. Ak nábytok vŕzga a škrípe, nie je to s jeho stabilitou úplne v poriadku.
13. Imitáciu dreva, pokrytú fóliou ľahko poznáte. Nájdite na kúsku nábytku malú priehlbinku, fólia sa dá do nej vtlačiť, zatiaľ čo do dreva to nie je možné.
14. Pri kúpe vystavených kusov nábytku obyčajne platí, že zákazník si vyberie to, čo vidí. Kúpna zmluva potom ale musí obsahovať doložku, že pri zistení skrytých chýb má zákazník právo na výmenu alebo na zľavu.
15. Dbajte, aby v kúpnej zmluve stálo, že ide o dodávku aj montáž, či už je zahrnutá v cene alebo nie. O montáži sa obyčajne musíte vopred dohodnúť.
A ešte dve dobré rady na záver:
* Ak kupujete nábytok, ktorý má byť dodaný po niekoľkých týždňoch, nemali by ste ho vopred platiť. Koniec-koncov, počas tohto času vám pribúdajú úroky na vašom účte.
* Ak si nábytok objednávate, plateniu zálohy sa obyčajne nemôžete vyhnúť, ale nemala by presahovať 10 percent z celkovej ceny. V určitých odôvodnených prípadoch sa však môže požadovať až 50 percent.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.