povrchu. Drevo má potom zvrásnenú, drsnú štruktúru povrchu a striebristý vzhľad.
Drevo je veľmi zlý vodič tepla a pri vysokých vonkajších teplotách sa ohrieva len vrchná vrstva buniek. To má za následok prudké stiahnutie sa povrchu a vytváranie prasklín, ktoré umožňujú vode vniknúť do dreva.Teplo a vlhko sú ideálne podmienky na rast a rozmnožovanie drevokazných húb, plesní a baktérií.
Ochranný náter sa lúpe v malých šupinkách. Spôsobuje to vysoký obsah živice v dreve. Slnečné žiarenie vyťahuje živicu z dreva a náter sa začne odlupovať.
Na miestach, kde je vlákno potrhané sa drží vlhkosť a prach, čo je živná pôda pre lišajníky a plesne.
***
Drevo tiež zarastá machom a lišajníkom. Tieto dorastajú až do výšky 5 mm a udržiavajú vlhkosť, čiže optimálne podmienky pre vlhkú pleseň. Táto pliaga sa dá odstrániť len chemickou cestou. Bežne sa používajú postrekové látky ako napr. DIP Anti-mach, ktoré účinne zlikvidujú toto napadnutie a to nielen na dreve ale aj na stenách, strešných krytinách, chodníkoch a ďalších plochách, ktoré sú napadnuté týmito škodcami. Na dreve si tiež s obľubou pochutnáva drevokazný hmyz.
Toto sú vplyvy ohrozujúce drevené stavebné prvky - slnečné ultrafialové žiarenie
- voda
- biologickí škodcovia
Cesta k účinnej ochrane dreva má dve etapy:
1) konštrukčná ochrana - znamená konštrukčné opatrenia na efektívne odvádzanie vody z povrchu dreva.
To znamená napríklad, že obkladové lišty fasád by mali byť umiestnené zvislo, aby sa zabezpečilo odtekanie vody aj z prasklín.
Všetky hrany by mali byť zaoblené aby ochranné nátery vytvárali súvislú vrstvu.
Drevené obklady fasády by sa mali začínať asi 30 cm nad zemou aby sa zabránilo vsakovaniu vody a následnej tvorbe trhlín. Konce dreva, obrátené k zemi, by mali byť riadne natreté... Ak sa nevenuje dostatočná pozornosť konštrukcii, je veľmi pravdepodobné, že drevo začne vlhnúť. Ak vlhkosť v dreve presiahne 20%, je dosiahnutá kritická hranica. To znamená, že vlhkosť v dreve v exteriéri nikdy nesmie presiahnuť hranicu 20%.
2) chemická ochrana dreva - zahŕňa impregnáciu dreva (hĺbková ochrana) a dekoratívnu ochranu (povrchová ochrana vytvárajúca konečný vzhľad). Pod pojmom impregnácia rozumieme napúšťanie dreva roztokmi obsahujúcimi ochranné látky proti biologickým škodcom. Napríklad Bondex Fondo obsahuje účinné látky proti hubám, plesniam, drevokaznému hmyzu a modraniu dreva a takisto látky regulujúce príjem a výdaj vlhkosti v dreve, čo obmedzuje krútenie a praskanie dreva. Dekoratívnou ochranou dávame drevu konečný vzhľad a povrchovú ochranu. Je len na nás, či si vyberieme lazúrovacie prostriedky, ktoré zachovávajú prirodzenú kresbu dreva ako napríklad Bondex Woodstain a Bondex Satin Finish, alebo silne pigmentované krycie farby ako napríklad Bondex Superuniversal, ktoré zakryjú kresbu dreva a zachovávajú plastickú štruktúru dreva. K ochrane dreva môžeme prispieť aj uváženou voľbou farebného odtieňa. Ako príklad uveďme, že pri vonkajšej teplote 25°C v tiene sa povrch dreva ohrieva v závislosti od odtieňa rozdielne: čierna - 65°C, modrá,zelená - 50-55°C, žltá - 40°C, biela,svetlošedá - 35°C.
***
Správne pracovné náradie pre dokonalý povrch
Dobrý, kvalitný nanesený film docielite len pri použití správneho pracovného náradia. V odbornom obchode je dostať kúpiť špeciálny štetinový plochý štetec, ktorý pri lazúrovacích náteroch používajú aj profesionálni natierači. Aj väčšie plochy nanášame štetcom, nikdy nie valčekom. Pri nátere štetcom sa zvýrazňuje prírodná štruktúra dreva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.