spôsobené chybou už pri výrobe okna, keď došlo k drobným nepresnostiam, ale aj pri použití nedostatočne vysušeného dreva, ktoré sa pri dodatočnom schnutí deformuje. Aj kvalitné okná po rokoch menia svoje rozmery, pretože drevo reaguje na zmeny poveternostných podmienok, zmršťuje a rozťahuje svoj objem, takže po dlhšom čase môžu byť tieto zmeny trvalé a prejavia sa škárami a netesnosťou. Pri takýchto deformáciách môže dôjsť aj k posunom kovania, takže sa okno nedá dobre zatvoriť.
V novších bytoch sú obvyklé dvojité, tzv. švédske okná, ktoré majú vonkajšie a vnútorné krídlo spojené špeciálnymi skrutkami. Závitová časť skrutky sa zaskrutkováva do kovovej matice, ktorá je pevne vsadená do vonkajšieho rámu a jej súčasťou je aj plastová objímka.
Okno rozskrutkujeme a skontrolujeme tmel okolo sklenených tabúľ z vnútornej strany, prípadné netesnosti zatmelíme. Pred zaskrutkovaním obidvoch rámov prilepíme po obvode vnútorného rámu pásik samolepiaceho tesnenia. Tieto tesnenia majú molitanovú tesniacu vrstvu s nánosom lepidla prikrytú papierom alebo fóliou. Odstránime len neveľký kúsok ochranného papiera a koniec prilepíme k rámu okna. Postupne pásik papiera odstraňujeme a tesnenie rovnomerne lepíme na okno. Rám musí byť dôkladne umytý a vysušený.
Môže sa stať, že skrutky časom skorodujú a nedajú sa vyskrutkovať. V takom prípade vrtákom na kov č. 6,5 vyvŕtame otvor v hlave skrutky. Keď hlava skrutky odpadne, krídla sa dajú otvoriť. Vyčnievajúci koniec skrutky zbrúsime na plocho a vykrútime nastavovacím kľúčom.
Iné netesnosti okien zistíme jednoduchým testom. K zatvorenému oknu postavíme horiacu sviečku. Pohyb plameňa je dôkazom prúdenia vzduchu. Môže mať viacero príčin. Netesnosť môže byť spôsobená zlým osadením rámu okna do steny, takže vzduch prúdi medzi rámom a múrom. Škára však môže byť aj medzi múrom a parapetou, alebo medzi parapetou a dolným rámom. V prvých dvoch prípadoch robíme tesnenie vhodným tmelom, pásikmi vaty alebo gázy namočenými v sadre, veľmi dobrým prostriedkom je montážna pena v sprejoch.
Ak ide o netesnosti medzi okennou zárubňou a krídlom okna, treba použiť také tesniace prostriedky, aby sa okno dalo dobre zatvárať. Okrem už zmienenej netesnosti nad parapetou to môže byť zle priliehajúce krídlo na strane závesu, na strane kľučky, aj na hornej strane. Použijeme samolepiace tesnenie, ktoré lepíme na rám s okennou tabuľou alebo na rám okna. Na vodorovné časti, teda hore a dole, lepíme tesnenie radšej na zárubňu (nie do poldrážky) tak, aby sa tesnenie po zatvorení okna pritlačilo po celej dĺžke. Zvislé tesnenie zo strany kľučky lepíme k lište krídla a nie k rámu.
Okraje okna pri závesoch lepíme tak, aby sa ani pri opakovanom otváraní nestrhlo. Tam dochádza k najväčšiemu treniu, keď sa krídlo otáča okolo závesu. Preto musíme individuálne vyskúšať, či je lepšie tesnenie lepiť na krídlo alebo zárubňu.
Okrem samolepiacich molitanových tesnení ponúka trh celú škálu rôznych tesniacich systémov. Záleží od typu okna a chyby, ktorá spôsobuje netesnosť, ktoré z tesnení bude najvhodnejšie. Ak je trebárs aj kvalitné no príliš hrubé, ak ho použijeme pri nepatrných škárach, po nalepení sa nedá zatvoriť okno. Naopak, tenšie tesnenie než medzera medzi oknami stráca účinok, pretože nevyplní dostatočne štrbinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.