najneočakávanejšej chvíli.
Boj o záchranu zdravia, ba neraz žiaľ i o holé prežitie, môže byť aktuálny nielen pri zablúdení v nevľúdnej prírode. Je to možné i v prípade akejkoľvek nehody, zaviaznutia v kolóne áut, pri pobyte v závejmi zastavenom vlaku či v diaľkovom autobuse, tiež ďaleko od civilizácie: v záľahami bieleho nadelenia od sveta odrezanej horskej chate, chalupe, či pri obyčajnej zimnej prechádzke, ktorú môže náhla zmena počasia premeniť na životunebezpečné biele peklo.
Už nielen vo svete - i u nás existuje nemálo návodov na tému - ako prežiť v nepohode. Napospol sa zhodujú v týchto hlavných odporúčaniach:
1. Pri akejkoľvek zmene podmienok nestrácaj hlavu a vôľu na prežitie
2. Maj, podľa možnosti, poruke nielen funkčný mobilný telefón ale aj batožinu s bezpečnostným obsahom. Skúsení turisti ju nazývajú "BOB", skratka od slov bezpečnostný obsah batoha. V ňom nemá chýbať prinajmenej teplé rezervné či pohotovostné nepremokavé oblečenie, varič, fľaša vody, pevná šnúrka, nôž, zapaľovač, baterka a prostriedky na poskytnutie prvej pomoci - obväzy, analegetiká, dezinfekcia
3. Postaraj sa najprv o bezpečnosť, potom o teplo, o vodu a až potom o ďalšie
4. Stále niečo rob a pomáhaj iným
5. Problémy rieš zavčasu, maj aj rezervné riešenia
6. Dodržuj disciplínu
7. Pri zastavení vonku sa okamžite obleč
8. Dbaj na prísun tekutín
9. Nehovor veľa
10. Maj zdravý strach
Skúsení záchranári radia, mať na pamäti päť faktorov prežitia. Priority si, podľa stupňa a charakteru nebezpečnosti situácie musí určiť každý sám. Hlavnými faktormi sú:
1. Osobná ochrana (oheň, úkryt, oblečenie)
2. Signalizácia (aj improvizovaná)
3. Živobytie (voda a strava)
4. Presun (najlepšie s kompasom aj mapou ale i bez nich)
5.Zdravie (poranenia, stres, odolnosť)
V každom ročnom období je životne dôležité s dostatočným predstihom pred opustením bezpečia domova získať dostupné informácie o:
a) vývoji počasia
b) situácii na cestách, resp. na plánovaných výletných trasách (sezónne uzávery v horách, lavínové nebezpečenstvo a pod.)
c) dôležitých telefónnych číslach (uložte si do mobilu)
d) v horských oblastiach o lokalizácii staníc horskej záchrannej služby
e) v odľahlých horských oblastiach si hodno všímať i správy o výskyte nebezpečných zvierat (medvede).
Jedným z najzákladnejších predpokladov na prežitie v nepohode je udržovať popri telesnej odolnosti psychickú pohodu - oboje treba, podľa skúseností renomovaných záchranárov v rámci osobného krízového manažmentu trénovať a na možné extrémnejšie situácie sa radšej prezieravo pripravovať.
Ide hlavne o:
-nácvik odolnosti voči hlavu, smädu, chladu či horúčave
-tréning, ako čeliť možným kritickým situáciám
-aj v bezpečí si v duchu precvičovať dôsledné dodržiavanie všeľudsky platnej zásady: v každej kríze ostať statočným človekom a pomáhaj iným!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.