spôsobili ujmu, bola najkrajnejšia hranica definitívne prekročená. To, čo vystrájajú, je zločin.
Ujasnime si zásadnú vec: Neexistuje pod slnkom taká pohľadávka, ktorú by bol ktokoľvek oprávnený vymáhať za cenu VŠEOBECNÉHO OHROZENIA. Je to nehoráznosť. Pre slabomyseľných a sympatizujúcich pripusťme, že všetky vzťahy, väzby, pohľadávky, stavy na účtoch i hotovosti sú presne také, aké udáva komora. Pripusťme, že zajtra skrachujú - hoci vieme, že nič takého sa nestane. Aj tak nemá nikto právo ohrozovať na živote ani zdraví pacientov a chorých ľudí, ktorí sú odkázaní na lekárnické služby. To proste nie je možné, to je už práca pre prokurátora.
Každá profesia má svoje výhody aj obmedzenia. Lekárnik musí vedieť, že v obrane svojich záujmov si nemôže dovoliť toľko, ako napr. pekár, dlaždič či kozmonaut. To vyplýva z podstaty profesie a museli to všetci vedieť, keď do nej vstupovali a uchádzali sa o licencie. Keď vyhlásili v januári štrajk železničiari, nešlo o zdravie a životy, "iba" o ekonomické škody. Súd ale musel zvažovať, či je protest oprávnený. Teraz sa prečo nič nedeje?
Nesplatené pohľadávky majú na Slovensku desaťtisíce ľudí - fyzických osôb i podnikateľov. Aj staršie ako pol roka, možno aj sedem. Ktokoľvek by ale začal vymáhať tú svoju braním rukojemníkov, či priamo u dlžníka s pištoľou, tak by skončil v base. Je jedno, aká je pohľadávka vysoká, stará a oprávnená, dokonca by mu nepomohlo ani dokázať, že zajtra by umrel od hladu. Keby sa ako lekárnická komora správali všetci, tak tu máme divoký Západ. Ublížiť na zdraví je trestné aj samotnému dlžníkovi, nieto nevinným ľuďom. Takže tak. Debaty na tému, koľko dlžia poisťovne, ako dlho, a kto má pravdu, sú vo vzťahu k samotnému "protestu" irelevantné.
Zaujímavé sú však z hľadiska takpovediac morálnych náležitostí a skutkového stavu vecí. Peniaze, ktoré pýtajú, ležia lekárnikom takrečeno pri nohách dlhé týždne. Môžu ich dostať obratom od Veriteľa, a.s. Už sme sa pýtali, prečo im smrdia. Dozvedeli sme sa - Veriteľ neplatí úroky, "len" istinu. Dobre, "zazmluvnené" s poisťovňami majú aj príslušenstvo k dlžobnému úpisu. Ale potom treba povedať toto: Stav všeobecného ohrozenia nevyvolali z existenčnej núdze, ale z obavy z ušlého zisku. Len aby sa veci nazývali správnymi menami. A toto je vôbec najhoršie. Lebo keby boli pred krachom, tak platí všetko vyššie uvedené, ale dobre - splašili sa, ide im o prežitie a o rodiny. Ale nejde - už aj z Všeobecnej poisťovne trúbia, že dostali peniaze a okamžite posielajú. Nie - oni chcú vidieť na účte. Povedal to včera jasne šéf komory Mihálik. Ak dnes či zajtra kvôli štrajku niekto umrie? Mal smolu.
Sú aj iné priťažujúce okolnosti. Situácia, v ktorej je dnes lekárenský stav, nie je pre nich nečakaná ani výnimočná. Opakuje sa cyklicky, poisťovne permanentne vysychajú, objem financií do zdravotníctva je jednoducho nižší, než nároky klientov a náklady komerčných pasažierov. Oni to vedia a na polročné sklzy sú pripravení - majú ich zakalkulované v biznis pláne. Na to netreba vysokú školu, stačia dve tanečné. Riaditeľ poisťovne včera tvrdil, že bežne sa súdia o úroky, ktoré s prehľadom vyhrávajú. Skrátka a dobre, predstava, že niektorým došli zdroje, je absurdná, stokrát absurdnejšia ešte, že všetkým naraz. Ide o cynickú a bezohľadnú hru, za ktorou niektorí tušia nové ceny liekov po 15. novembri. Mimochodom - pôjdu väčšinou dole.
Lekárnici, ako každý, majú zákonný nárok na svoje pohľadávky. Ani toto neodňateľné právo ale nesvätí použité prostriedky. Zvlášť skľučujúce je, že celá kauza vyzerá ako vydieranie kvôli čistému biznisu. Smiešne sú aj reči, že ich držia za chvost distribútori, lebo sa chcú dostať k lekárňam. Nedá sa len opakovať: Máloktorý biznis tak vynáša, ako jazda na liekovom reťazci. A je na extra zamyslenie, že zdravotníctvo je podfinancované, trie biedu, vykráda sa ešte v poisťovniach i nemocniciach, ale - komerčný segment prekvitá a prosperuje. Keďže zdravotníctvo je regulované (slovo trh sa ani nedá vziať v tejto súvislosti do úst), celkom zásadná je otázka, v akom súlade s elementárnou morálkou sú marže výrobcov, dodávateľov a lekární. Ale to je už iná pieseň. Rovnako ako najčastejší kontrablud - že prečo štát neplatí poctivo svojich poistencov? Nuž preto, lebo nemá. Všetky jeho peniaze pochádzajú iba z daní (a nedaňových príjmov) občanov. Môžeme sa baviť o prioritách, ale to je ešte iný refrén.
Zostáva len apelovať na lekárnikov, aby sa chytili rozumu a profesnej cti a nebezpečný precedens zastavili. Inak musí nastúpiť prokurátor uvedomujú si vôbec, že každý, kto sa nedostane k svojmu lieku, ich môže s veľkým úspechom žalovať? Tento lekárnický protest je škandál, rozkladá občiansku dôveru v štát asi rovnako ako Pittnerova tajná služba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.