Sekcie daňovej a colnej Ministerstva financií SR BRANISLAVOM ĎURAJKOM.
Čo daňová reforma zmení na zdaňovaní výnosov z úspor a investícií a cene finančných služieb?
"Všetky finančné produkty sa budú zdaňovať rovnako. Z daňového hľadiska preto nebude dôležité, do akého produktu si ukladáme peniaze, takže súťažiť budú produkty navzájom svojou atraktívnosťou, výškou ponúkaných výnosov a nie daňovou výhodou. Bežný človek si potom všimne v prvom rade to, že z úrokov z bankového vkladu banka strháva nie 15, ale 19 percent."
Bude inak vyzerať daňové priznanie?
"Čo sa teraz zdaňuje osobitnou sadzbou, sa považuje za vyrovnanú daňovú povinnosť - peniaze sú už raz zdanené a neuvádzajú sa v daňovom priznaní. Po novom bude mať daňovník po konci zdaňovacieho obdobia, ak sa mu to oplatí, možnosť tieto príjmy uviesť tiež a uplatniť si aj na tieto príjmy nezdaniteľné minimum. Môže sa totiž stať, že mu vznikne preplatok na dani. Ten si potom vypýta od daňového úradu späť.
Keď bude mať daňovník okrem úrokov iné príjmy vhodnote nula, a bola mu zrazená 19-percentná daň z 10-tisícového úroku, teda 1900 korún, podá si daňové priznanie. Nezdaniteľnú časť má 80 832 korún, takže jeho základ dane je nula. Zaplatil však preddavok 1900, a vypýta si späť.
Je tu ešte jedna zmena. Teraz sú od podávania daňového priznania oslobodené príjmy do 10-tisíc. Po novom ho bude povinný podať daňovník, ktorého príjmy presiahnu 50 percent nezdaniteľného základu, ktorý je 80 832 korún."
Dá sa povedať, že niektoré finančné produkty získajú a iné stratia?
"Nedá, pretože bude jednotná sadzba a rovnaké pravidlá. Druhá stránka je, že daňovníci s nízkymi príjmami, povedzme žena v domácnosti, ktorá má nejaké úspory v banke, si tak budú môcť túto daň zohľadniť. Je to dôsledné dodržanie princípu, že všetky príjmy sa majú zdaňovať rovnako. Ak si má možnosť uplatniť nezdaniteľnú časť ten, kto má príjmy zo zamestnania, mal by mať tú možnosť aj ten, kto má príjmy z úrokov. Pre ľudí s vysokými príjmami nebude mať zmysel, aby sa s tým 'hrali', dopracovali by sa aj tak k tomu istému výsledku."
Zmení sa niečo v tom, kto daň vypočítava a odvádza?
"Ľudia, čo sa s týmto nechcú zaťažovať, môžu pokojne spávať ďalej, nemusia sa o to vôbec starať. V zásade všetko, či už zrazenie dane zúrokov, alebo z výnosu z podielového listu, zabezpečí pre nich banka alebo správca, teda ten, kto im príjem vypláca. Bude potom na vlastnom zvážení a iniciatíve občana, či sa tým chce po skončení roka zaoberať a vyrovnávať si to v ročnom daňovom priznaní."
Tu treba doplniť informáciu o tom, ako je to pri predaji cenného papiera - stará sa o to majiteľ a zmenia sa len sadzby."
Finančné služby zostanú oslobodené od dane z pridanej hodnoty?
"Smernica Európskej únie o DPH vymenováva, ktoré služby môžu alebo dokonca musia byť od tejto dane oslobodené. Takéto služby majú byť oslobodené od DPH."
Ako to bude s výnosmi z investícií z obdobia do konca tohto roka, teda ešte počas platnosti starých pravidiel?
"Všeobecne napríklad platilo, že pri predaji po troch rokoch je výnos od platenia dane oslobodený. Toto sa v novom zákone už nenachádza - akýkoľvek výnos z predaja cenných papierov bude zdanený, samozrejme, len rozdiel medzi nadobúdacou a predajnou cenou a všetky výdavky. V zákone je prechodné ustanovenie. Pri zdanení výnosu z predaja cenných papierov, nadobudnutých do konca roka 2003, sa postupuje podľa doterajších predpisov, trojročné obdobie zostáva zachované."
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.