strany konfliktu, odbory železničiarov a vláda, sa predbežne nedohodli ani na novom termíne oficiálnych rokovaní o zamestnancami odmietanej, ale vládou v utorok už schválenej reforme Rakúskych spolkových železníc (ÖBB).
Odborový predák Wilhelm Haberzettl a vicekancelár, minister dopravy Hubert Gorbach sa však večer stretli na diskusii v rozhlasovom štúdiu. V priebehu dňa však nič nenasvedčovalo ústupu niektorej zo strán zo svojich pozícií. Naopak, v súvislosti s písomnými hrozbami prepustenia účastníkov štrajku zo strany vedenia ÖBB hrozí eskalácia konfliktu, ktorý sa včeras dotkol 1,2 milióna ľudí dochádzajúcich vlakmi a autobusmi spoločnosti Postbus do zamestnania, respektíve do škôl.
Kým autobusy by dnes mali opätovne premávať, vlaky budú naďalej "odpočívať". Haberzettl naznačil, že síce jestvuje možnosť ukončiť štrajk v piatok, avšak takisto existuje možnosť prerušiť ho iba na víkend a pokračovať v ňom v pondelok, prípadne aj v utorok. Škody pre rakúsku ekonomiku by sa tak zmnohonásobili, napriek tomu však vládny kabinet vo Viedni trvá na schválenej reforme ako kroku, ktorý zachráni ÖBB.
Na rokovania je kedykoľvek pripravený aj najvyšší predstaviteľ Rakúskeho odborového zväzu (ÖGB) Fritz Verzetnitsch, s ktorým ešte v utorok ráno telefonicky hovoril v záujme odvrátenia štrajku spolkový kancelár Wolfgang Schüssel. Podľa Verzetnitscha však nemajú zmysel rozhovory pod diktátom vlády, tvrdiacej, že na pilieroch reformy sa aj tak nič nezmení. Hrozby vedenia ÖBB dnes viacero právnych expertov označilo za neopodstatnené zdôrazniac, že účasť na štrajku nemôže byť dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru. Poslanci Európskeho parlamentu za opozičnú Sociálnodemokratickú stranu Rakúska (SPÖ) Hannes Swoboda a Harald Ettl reagovali na hrozby s pobúrením a otvoreným listom kompetentnému ministrovi Hubertovi Gorbachovi, štátnemu tajomníkovi rezortu dopravy Helmutovi Kukackovi a generálnemu riaditeľovi ÖBB Rüdigerovi vorm Waldemu.
Uznanie práva na štrajk je vyjadrením demokratických základov krajiny a v civilizovaných štátoch je chránené ako jedno zo základných práv. Rakúsky štát je povinný vylúčiť sankcie voči štrajkujúcim, vyplýva z listu, ktorého autori sa odvolávajú na článok 28 Charty základných práv, ktorá sa má stať aj súčasťou budúcej európskej ústavy, ako aj na fakt, že Rakúsko ratifikáciou "medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Sociálnej charty Rady Európy" vo všeobecnosti uznáva právo na štrajk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.