otázke nukleárnych plánov Iránu. Zatiaľ čo Spojené štáty reagovali rýchlo a ostro na správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), podľa ktorej sa Teherán zaoberal aktivitami možno spojenými s výrobou atómovej bomby, šéf britskej diplomacie Jack Straw sa včera vyjadril miernejšie.
"Mali by sme reagovať pokojne na poslednú správu od MAAE," povedal minister pre rozhlasovú stanicu BBC. Dokument je podľa neho síce veľmi znepokojujúci v súvislosti s tým, čo odhaľuje, no ukazuje tiež na "dosť vysokú úroveň spolupráce". MAAE v správe tento týždeň uviedla, že hoci sa zatiaľ v Iráne nenašli dôkazy vývoja bômb, Teherán experimentoval v oblasti aktivít, ktoré s ním môžu súvisieť, ako napríklad výroba plutónia či obohacovanie uránu. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell po správe obvinil "malicherných duchovných" v Teheráne z toho, že zaťahujú islam do "politického bahna".
Straw sa včera stretol s Powellom na rozhovoroch vo Washingtone. USA chcú, aby rada MAAE prijala rezolúciu, ktorou by ohlásila prípad Iránu Bezpečnostnej rade OSN, čo by mohlo viesť k sankciám proti islamskej republike. Británia by však spolu s Francúzskom a Nemeckom mohla takýto krok odmietnuť. Tieto tri krajiny sa snažili rozvinúť kontakty s Iránom, na nevôľu Washingtonu, ktorý dlho zastával tvrdšiu líniu. Minulý mesiac trio z EÚ získalo súhlas Teheránu s prísnejšími inšpekciami a zastavením obohacovania uránu. "Chceme vidieť pokrok, ktorým Irán príde do demokratického moderného spoločenstva a ktorý bude zároveň brať ohľad na jeho islamské korene a fakt, že je islamskou republikou," povedal Straw. Minister zaradil budovanie vzťahov s Iránom do popredia svojho diplomatického programu. "Vzhľadom na históriu medzi Iránom a Spojenými štátmi je táto záležitosť (v USA) pociťovaná citlivejšie než v Európe," uviedol minister. Ako však dodal, majú "rôzne analýzy, no spoločný cieľ".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.