Nová výzva pre lídra - byť absolútne najlepším, na zbieranie skúseností "svet" neslúži

Sportnet|13. nov 2003 o 00:00

Košice - Pred štyrmi rokmi dostal Milan Čížek ponuku od IFBB z Montrealu viesť národný tím Bahrajnu. Cez našu federáciu sa dostala žiadosť k nemu, no

zamietol to a sám tvrdí, že už sa o ňom vie, že by nikam ani nešiel. Spokojný je na Slovensku a má na to dôvod. Vychoval už toľkých majstrov sveta v kulturistike ako nikto u nás, jeho doterajší zverenci získali záľahu medailí na vrcholných akcií. Až toľko, že ich narýchlo nedokáže ani porátať. Do bilancie pribudli na posledných majstrovstvách sveta ďalšie kovy aj jeho pričinením. Je si vedomý toho, že to ešte nebolo ani jeho posledné slovo ako štátneho kormidelníka slovenských kulturistov a to je príjemné zistenie.

S výnimkou Michala Hlinku sa podieľal pred šampionátom na formovaní každého z našej výpravy. Trošku ho sklamal akurát Andrej Mozoláni, ktorý do 75 kg sa nedostal do finále a skončil tak ako vlani na 6. mieste. "Myslel som si, že sa dostane do elitnej päťky, no nevyšlo to. Nejaký progres, ak máme na mysli umiestnenie, nezaznamenal, no jeho potenciál je stále obrovský. Musí na sebe pracovať. Objemy mal v priadku, chýbala väčšia tvrdosť a separácia svalstva." Príjemným prekvapením bol výkon 22-ročného Michala Hlinku. Jeho štvrtá priečka je unikátom vzhľadom na vek a to, že to bol debut tohto pretekára zo Starej Ľubovne. "V ľahších hmotnostných kategóriách to nie je až také zložité také zložité, lebo netreba toľko času na objemu ako u ťažších." Juraj Vrábel bol v životnej forme, získal svoju premiérovú medailu - bronzovú - v individuálnej súťaži na MS. "Vyrovnal sa svojou fazónou aj víťazovi. Urobil všetko, čo bolo v jeho silách." Štefan Havlík bol rovnako bronzový a korunoval tak svoje úsilie, ktoré v predošlých rokoch akosi nenachádzalo odozvu u rozhodcov. "Tentoraz bol lepšie pripravený a zaslúžene obstál."

Prirodzene, najviac pozornosti sa ušlo v dejisku podujatia Igorovi Košičovi, trojnásobnému majstrovi sveta. Aj M. Čížek sa domnieva, že jeho zverenec môže stále ísť ešte vyššie. Motivácia? "Byť absolútnym šampiónom. V Bombaji túto súťaž vyhral Švajčiar Zimmermann z kategórie do 75 kilogramov. Takže aj Igor má šancu presadiť sa. Švajčiar vyzeral tak, ako keby prišiel z osemdesiatky. Aj on na poslednú chvíľu zhadzoval niekoľko kilogramov. Počas súťaže, prirodzene, mal viac kilogramov. U ľahších kulturistov, čo nevážia metrák, sa každý kilogram inak zobrazuje na postave." Podľa Kočišovho trénera v priebehu piatich rokov nie je možné, že by Igor súťažil medzi najťažšími, taká osemdesiatpäťka je skôr reálna. A pokiaľ ide o presvedčivosť triumfu Košičana, Čížek to komentoval slovami. "Podľa mňa vyhral s prehľadom, ale môže to byť subjektívny názor."

Slovensko mohlo poslať do Indie maximálne siedmich pretekárov, cestovali len piati. Prečo nedostali možnosť ďalší, na to je jednoduchá odpoveď. "Nemali by šancu dostať sa ani do semifinále a tak by to bolo zbytočné." Natíska sa ale poznámka, že dôležité je zbierať i skúsenosti. Lenže... "Na tento zámer poslúžia skôr majstrovstvá Európy. Treba zachovať hierarchiu postupnosti vrcholov. Kočiš začínal tak, že na "Európe" bol deviaty, potom ju vyhral a potom dosahoval úspechy na svetovom šampionáte." Isté je, že kvarteto Kočiš, Havlík, Mozoláni, Vrábel sa formuje dlhší čas, štvrtý rok štartuje na MS - v Malajzii, Mjanmarsku, Egypte a Indii. Ďalší sled dostal možnosť na ME - Ondriš, Jaseň, Kováčik, Kokoška, Čambal - a je dobré, že takto postupne vyrastajú noví adepti, čo by mohli v budúcnosti dopĺňať úspešné ťaženie Slovákov.

Ešte perlička: naša výprava vzhľadom na to, že nestihla letecký prípoj z Paríža do Bombaja, musela prenocovať v hlanvom meste Francúzska a do dejiska pricestovala o 24 hodín neskôr. Nebol to prílišný risk? "Stabilne chopíme na šampionáty vo štvrtok, takže nejaká rezerva vždy je . Nebolo to príjemné, to ale uznávam. Obavy z toho, že by Igor nezhodil, som nemal. Vieme už z toho vykorčuľovať, hoci teraz to bolo viac než tri kilogramy a menej času na schudnutie," poznamenal lodivod a pripomenul, že tento šampionát bol pre našich najúspešnejší od roku 1999, keď sa MS konali v Bratislave. Informoval aj o tom, že na kongrese IFBB neboli prijaté žiadne novinky ohľadom kulturistov, akurát v body fitnese žien budú tri výškové kategórie namiesto dvoch, aby sa predišlo tlačenici pretekárok.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Nová výzva pre lídra - byť absolútne najlepším, na zbieranie skúseností "svet" neslúži