nadprodukciu, avšak na druhej strane by podnik kompenzoval časť poskytnutej pomoci. Naznačil to včera po rokovaniach s Európskou komisiou v Bruseli slovenský vicepremiér Pál Csáky. Podľa jeho slov došlo včera a vo štvrtok k pozitívnemu posunu, kompromisné riešenie je bližšie a „nebezpečenstvo konfliktu a súdneho riešenia je menšie, ako bolo včera ráno".
Csáky rokoval včera s komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom, vo štvrtok s predstaviteľmi generálneho riaditeľstva EK pre hospodársku súťaž. Slovenská vláda predložila už minulý týždeň EK kompromisný návrh riešenia sporu, ktorého podstatou sú podmienky zachovania štátnej pomoci pre košický US Steel. Brusel túto pomoc povolil za podmienky, že podnik začne od roku 2002 znižovať rast produkcie. Výroba však vlani i tento rok rástla rýchlejšie, ako požaduje prístupová zmluva EÚ so Slovenskom. „Sú principiálne dve možnosti cesta konfliktu a súdu a cesta dohody. Ja som sem prišiel preferovať cestu dohody a tá môže byť taká, že sa toleruje určitá nadprodukcia a, samozrejme, na druhej strane nastane určitá kompenzácia," naznačil Csáky možné riešenie.
Problémom je podľa neho istá nadprodukcia US Steel, ktorý zároveň využíva daňové prázdniny. Generálne riaditeľstvo EK pre hospodársku súťaž to chápe ako nerovnomerné podmienky súťaženia. „Do určitej miery je to pravda," priznal Csáky, podľa ktorého riešením môže byť jedine kompromis: „To znamená, že obe strany musia niečo pustiť."
Slovenskom navrhované riešenie teraz prediskutuje Verheugen a komisárom pre hospodársku súťaž Mariom Montim a komisia zrejme požiada o stanovisko aj členské štáty EÚ. „Myslím, že do dvoch-troch týždňov by sme sa mohli dopracovať k riešeniu," odhadol Csáky. Európska komisia sa včera nechcela k rokovaniam so SR vyjadriť, Verheugen však už minulý týždeň označil problém s US Steel za „veľmi vážny".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.