Sportnet|18. nov 2003 o 00:00

Päť úvodných barážových zápasov kvalifikácie o postup na Euro 2004 v Portugalsku prinieslo nečakané momenty a vo väčšine i nečakané výsledky.

Škótsko, v rankingu FIFA na 58. mieste, povestnou bojovnosťou zdolalo jeden z najlepších tímov sveta Holandsko. Bronzové mužstvo z MS 2002, Turecko, dopadlo, ak berieme do úvahy ranking, ešte horšie, Lotyšom totiž v rebríčku FIFA patrí až 69. miesto. Bojovnosť postačila i Walesanom v Moskve a Slovincom v Ľubľane k dosiahnutiu sľubných remíz, v prvom prípade Rusi aspoň tlačili, mali dosť šancí, Chorváti však nemilo prekvapili pasivitou a neschopnosťou niečo vymyslieť. Vo Valencii domáci poriadne vytrápili svojich fanúšikov, miestami predvádzali zdrvujúci nápor, aby boli nakoniec spokojní aj s chudobným víťazstvom. Ani po tomto zápase však papierový outsider nie je nespokojný...

LOTYŠKO - TURECKO 1:0 (1:0)

Desať tisíc miest na štadióne Skonta Riga bolo vypredaných za dve hodiny, prvýkrát v histórii lotyšského futbalu si na svoje prišli priekupníci. Tí, čo sa dalo na štadión, však neoľutovali Lotyši totiž dosiahli najväčšie víťazstvo svojej krátkej novodobej existencie. Hosťujúcim magnetom nešťastných momentov bol obranca Emre Asik, domácim mužom šťastných zas útočník Skonto Riga Maris Verpakovskis. Jeho strelu v 7. minúte zápasu Rüstü vyrážal s námahou, v 29. minúte však už bol bezmocný: po tom, čo si Verpakovskis ľahko spracoval dlhú loptu, zbavil sa práve Emreho Asika a prekonal tureckého gólmana. Turci sa snažili vyrovnať, narážali však na húževnatý odpor disciplinovane hrajúcich Lotyšov. Útočné duo Mansiz Nihat vpredu rozhadzovalo rukami, hráči v červenom, ktorí ovládli stred poľa a boli úspešnejší v osobných súbojoch, ku nim lopty nepúšťali... Navyše, v 73. minúte si Emre Asik neudržal nervy, vrazil lakťom do tváre (faulujúceho) Vitsa Rimkusa a uvidel červenú kartu. O tri minúty mohol Verpakovskis zvýšiť na 2:0. V 86. minúte mohli Turci predsa vyrovnať, Emre však hlavičkou trafil len žrď. "Je to historické víťazstvo pre Lotyšsko! Hráči splnili všetky taktické pokyny, bojovali až do konca. Rozhodujúcim momentom bolo to, že sme neprepustili Turkom stred poľa a do príležitostí ich naša pozorná obrana púšťala len minimálne. V odvete urobíme všetko pre to, aby sa splnil náš sen, chceme postúpiť na európsky šampionát," tradične, už druhý rok, chválil svojich hráčov lotyšský tréner Aleksandr Starkovs. Turecký tréner Senol Günes videl príčiny prehry všade inde, len nie vo výkone svojich: "Neviem, na tréningu vyzeralo všetko v poriadku, ale toto počasie (zhruba bod mrazu pozn. red.) malo vplyv na náš výkon. Stav ihriska bol povážlivý a rozhodca, ten asi prišiel o zrak..." V odvete bude Lotyšom pre žlté karty chýbať Valentins Lobanovs, oveľa horšie sú na tom Turci. Absentovať budú kartoví hriešnici z Rigy, teda Emre Asik, Recber Rüstü, Fatih Akyel, stále je otázny Alpay Özalan (chrípka), Yildiray Bastürk (bolesti chrbta) a Sergen Yalcin (zranenie).

Gól: 29. Verpakovskis. Rozhodoval: Veissiere (Fr.), ŽK: Verpakovskis, Lobanovs - Okan Bürük, Rüstü, Emre Asik, Fatih, ČK: 73. Emre Asik, 10 000 divákov.

Odvetný zápas: zajtra o 19.30, Istanbul.

ŠKÓTSKO - HOLANDSKO 1:0 (1:0)

Škótsko vyhralo s Holandskom naposledy v súťžnom zápse na MS 1978, v priateľskom zas v roku 1982. Odvtedy trafili do holandskej siete raz... Aj preto Berti Vogts bral pred zápasom na Hampden Parku (kde sa hral už 200. medzištátny zápas!) aj bezgólovú remízu, s tým, že v odvete sa hádam niečo podarí. Nakoniec však škóti získali viac, ako dúfali. Škóti začali rázne, v úvodnej polhodine zatlačili Holanďanov a dočkali sa odmeny. Dvadsaťročný útočník Evertonu James McFadden si odvážne nabehol do šestnástky "oranjes", narazil si loptu s agilným Darrenom Fletcherom a tvrdou strelou prekonal van den Sara. Holanďania pridali, ale aj znervózneli a potvrdili tak tradíciu, že keď prehrávajú, ich kreativita prudko klesá. Hoci priebojný Van der Meyde a Davids neúnavne zásobovali spoluhráčov vpredu, hviezdne útočné duo Kluivert van Nistelrooy tentokrát nemalo svoj deň. Navyše, Robert Douglas v bráne Škótov bol skutočnou oporou, hoci strelám Stama, Kluiverta a Van Der Meydeho chýbali centimetre. "V prvom polčase podali moji hráči skvelý výkon. Miestami hrali skutočne brilantne, nakoniec, dokázali dostať pod tlak jeden z najsilnejších európskych tímov," žiaril na pozápasovej tlačovke Vogts. "Po zmene strán nás Holanďania zvierali, napokon sa nám však podarilo ubrániť tesný náskok a do odvety ideme bez inkasovaného gólu, čo môže byť obrovská výhoda." Dick Advocaat predtým trénoval Glasgow Rangers a na Hampden Parku nezvykol prehrávať. Teraz sa mu to však stalo a je možné, že sa ešte bude musieť poriadne zamyslieť nad svojím výrokom. Sľúbil, že ak do Portugalska nepostúpi, pri repre končí. To isté vyhlásil i obranca Jaapa Stam, ak teda Holandsko zajtra neporazí Škótov potrebným rozdielo, Stam hral posledný medzištátny zápas práve v sobotu. Zajtra totiž nehrá... Advocaat už donominoval Wilfreda Boumu (dozadu za de Boera či Stama) a Arjena Robbena (za slabo hrajúceho Overmarsa). Zo škótskej strany bude chýbať Dailly, kvôli žltej karte z Hampden Parku.

Gól: 22. McFadden. Rozhodoval: Hauge (Nór.), ŽK: McFadden, Dailly - Ooijer, Stam, 51 000 divákov

Odvetný zápas: zajtra o 20.30, Amsterdam.

RUSKO - WALES 0:0

Obaja aktéri mali odlišné kvalifikačné fázy. Rusi nezačali najlepšie a zlepšili sa príchodom trénera Georgija Jarceva. Ich domáca bilancia však bola skvelá, počas štyroch zápasov doma nastrieľali súperom 15 gólov! Walesania zas výborne kvalifikáciu odštartovali, aby sa v jej závere trápili (remíza doma s Fínskom, debakel v Taliansku, domáca prehra so Srbskom a ČH). Aj preto sa favorit hľadal v domácich radoch... Rusi tlačili celý zápas, Walesania však hlavne rýchlonohým a technicky zdatným Ryanom Giggsom nevynechali ani jednu príležitosť na kontru. Skvele chytal 36ročný Paul Johnson, ktorého sa márne pokúšal prekonať Alejničev, Siennikov, Bulykin, Syčev, Smertin a ďalší. V prvom polčase sa Rusi trochu hnevali na portugalského rozhodcu, Syčev však chcel penaltu za naozaj teatrálny kúsok. Waleský sen o zopakovaní doteraz jedinej účasti na vrcholnom podujatí (MS 1958) sa zdá byť pred odvetou na cardiffskom Stadium Millenium reálnejší. "Som spokojný. Moji hráči podali po taktickej stránke veľmi dobrý výkon. Dokázali eliminovať tlak Rusov, takže domáci sa do vyložených šancí nedostávali. V Cardiffe však musíme byť dostatočne ostražití, pretože Rusi majú nebezpečných útočníkov," povedal po zápase waleský tréner, bývalý kanonier Manchestru United Mark Hughes. Jediným ruským "víťazstvom" tak bol triumf 400 ruských skinheadov, ktorí ešte pred zápasom čakali na waleských fanúšikov pred hotelom Rossija. Osem Walesanov bolo zranených, dvadsať Rusov zadržaných políciou... Počas zápasu zas na Walesanov dopadali plastové fľaše a delobuchy, UEFA asi niekomu naloží pokutu. V odvete bude Rusom chýbať gólman Ovčinnikov i režisér hry, "cár" Mostovoj, Walesania však vraj pripomínajú viac lazaret ako mužstvo.

Rozhodoval: Batista (Por.), ŽK: Sergej Ovčinikov, Alexander Mostovoj - Delaney, Koumas, Savage, Speed, 30 000 divákov.

Odvetný zápas: zajtra o o 20.30, Cardiff.

CHORVÁTSKO - SLOVINSKO 1:1 (1:1)

Ani v siedmom vzájomnom zápase Slovinci nezvíťazili, na Maksimire však rozhodne nespokojní neboli. Domáci začali rázne a už v 5. minúte sa potvrdili nádeje, ktoré vkladali do Dada Prša. Kanonier AS Monaco, ktorý nedávno nasúkal štyri góly La Coruni, sa dostal k lopte po priamom kope Nika Kovača a priťuknutí Mornara, dorážka do odkrytej brány už bola lahôdkou. Potom však domáci prestali hrať a Slovinci vycítili šancu. A dočkali sa. V 22. minúte sa Ermin Šiljak (v kvalifikačnej skupine 8 gólov) zbavil obrancu domácich a hlavičkou prekonal Pletikosu. Chorváti sa síce snažili, viacmenej však pôsobili pasívne... "Čakal som viac od našich útočníkov... Stále je však všetko otvorené, nič nie je stratené. Verím, že v Ľubľane dáme nejaké góly a uhráme potrebný výsledok," povedal tréner Chorvátska Otto Barič, ktorý už bude môcť v odvete počítať aj s obrancom Bayernu Mníchov Robertom Kovačom.

Góly: 5. Pršo - 22. Šiljak. Rozhodoval: Merk (Nem.), ŽK: Olič, Neretljak, Srna, Pršo - Šukalo, 30 000 divákov.

Odvetný zápas: zajtra o 17.30, Ľubľana.

ŠPANIELSKO - NÓRSKO 2:1 (1:1)

Avizované zdravotné problémy Nórov, zdá sa, neboli až tak vážne. Severania mali na trávniku i útočníka Wolverhamptonu Steffena Iversena, neskôr naň poslali i Frodeho Johnsena, obaja hráči pritom ešte 24 hodín pred výkopom ledva žili. Nuž, Nils Johann Semb je nielen majster taktiky... Už 14. minúte Nóri zaskočili favorita na Estadio Mestella, Tore Andre Flo rozohral priamy kop a "maród" Iversen (ktože to dal Španielom gól na Euro 2000 pri prehre 0:1 s Nórskom?) prekonal Casillasa. Už o sedem minút to domáci Nórom vrátili zhruba rovnako, keď sa po priamom kope Reyesa Calderona hlavou presadil kanonier Realu Madrid Raul. Mimochodom, dal 36 gól v 76 medzištátnom zápase. Nasledovala hotová "conquista", Španieli zovreli svojho súpera a mali miestami až zdrvujúci tlak. Denník Marca napočítal 56 šancí Španielov, štatistika striel v zápase bola 30:4. V bráne Nórov však stál skutočný čarodejník, Espen Johnsen ním určite bol. Tesné víťazstvo Španielom nakoniec priniesol vlastný gól Berga päť minút pred koncom riadneho hracieho času, po akcii miestneho miláčika Rubéna Baraju. Nakoniec to mohlo byť aj 3:1, v už nadstavenom čase nádejne dorážali loptu Raul a Puyol. "Mohli sme dosiahnuť výraznejšie víťazstvo. Mali sme obrovské množstvo šancí, ale futbalová šťastena sa pozerala inde, navyše, Nórov skutočne podržal ich gólman," povedal po zápase tréner Španielov Iňaki Saez, ktorý zmeškal svadbu vlastného syna. Saez junior si vybral naozaj vhodný termín, ženil sa práve v sobotu. U Saezovcov sa asi nerátalo s tým, že sa bude nejaká baráž bude týkať aj Španielska...

Góly: 21. Raul, 85. vlastný Berg - 14. Iversen. Rozhodoval: Poll (Ang.), ŽK: Marchena - Berg, Iversen, 53 000 divákov.

Odvetný zápas: zajtra o 19.30, Oslo.

Baráž ME hráčov do 21 rokov: Dánsko - Taliansko 1:1 (1:1), góly: 4. Kahlenberg (z 11 m) - 45. Andersen (vl.), ČK: 71. Pinzi (Tal.), Švédsko - Španielsko 2:0 (0:0), góly: 55. Farnerud, 90.+ Kallström, Bielorusko - Poľsko 1:1 (1:0), góly: 31. Koncevoj - 84. Stasiak, Švajčiarsko - Česko 1:2 (1:2), góly: 17. Nef - 32. Svěrkoš, 41. Koubský, Portugalsko - Francúzsko 1:2 (1:2), góly: 5. Ribeiro - 23. a 32. Cisse.

Priateľské zápasy: Poľsko - Srbsko a Čierna Hora 4:3 (2:0), góly: 27. Niedzielan, 30. Rasiak, 73. Kosowski, 82. Žurawski - 70. Stankovič, 78. Vukič, 87. Iliev, 9000 divákov, Portugalsko - Grécko 1:1 (0:0), góly: 60. Pauleta Resendes - 47. Lakis, ČK: 30. Karagounis (Gr.), Anglicko - Dánsko 2:3 (2:2), góly: 5. Rooney, 9. Joe Cole - 8., 30. Jörgensen (druhý z 11 m), 82. Tomasson, 64 159 divákov, Honduras - Fínsko 1:2 (0:0), góly: 88. Alvarez - 60. Tainio, 69. Hakanpaa, Taliansko - Rumunsko 1:0 (0:0), gól: 58. Di Vaio, Nemecko - Francúzsko 0:3 (0:1), góly: 21. Henry, 55. a 82. Trezeguet, 53 374 divákov, Albánsko - Estónsko 2:0 (1:0), góly: 26. Aliaj, 81. Buši, Česko - Kanada 5:1 (1:0), góly: 26. Jankulovski (z 11m), 49. Heinz, 55. Poborský, 63. Sionko, 82. Skácel - 89. Radzinski.

Juhoamerická kvalifikácia na MS 2006: Paraguaj - Ekvádor 2:1, Uruguaj - Čile 2:1, Peru - Brazília 1:1, Kolumbia - Venezuela 0:1.

Domov»Sportnet na východe»Baráž na Euro 2004: Favoriti zatiaľ nespokojní, karty rozdávali papieroví outsideri