policajný viceprezident Jaroslav Spišiak nám potvrdil, že českí policajti včera požiadali slovenských o spoluprácu.
Slovenská informačná služba začala len včera zisťovať prvé informácie. Podľa hovorcu SIS Vladimíra Šimka sa s uránom obchodovalo vo veľkom na začiatku deväťdesiatych rokov. "Teraz to už nie je také atraktívne," povedal.
Dvoch mužov M. P. (54) a V. J. (46) česká polícia zadržala v piatok večer v brnianskom hoteli Voronež priamo pri predaji troch kíl uránu, za ktoré mali dostať 19 miliónov českých korún. Kupujúcim bol však nastrčený policajt.
Český Štátny ústav pre jadrovú bezpečnosť bude mať do konca týždňa výsledky analýz materiálu, ale hovorca úradu Pavel Pitterman už pre ČTK vylúčil, že by išlo o urán, ktorý sa dá použiť na výrobu jadrovej bomby.
Hovorca slovenského Úradu jadrového dozoru Mojmír Šeliga pre SME povedal, že na Slovensku sa s podobným prípadom ešte nestretli a tvrdí, že urán mohol pochádzať "jedine z bývalých republík Sovietskeho zväzu". Materiál je podľa neho nebezpečný najmä v rukách teroristov. "Je to materiál určený na samovoľný rozpad čiže na jadrovú reakciu. Dnes sú najnovším hitom tzv. špinavé bomby."
Na Slovensku sa podľa Šeligu častejšie obchodovalo s takzvanými žiaričmi, ktoré sa môžu nelegálne využívať v priemysle alebo v zdravotníctve.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.