prezidenta Busha v Londýne však zatienili demonštrácie odporcov vojny, ktorí sa zhromaždili pred Buckinghamským palácom a vykrikovali heslá ako Vrah či Nie ste tu vítaný, ako aj vážne nedostatky v práci britskej bezpečnosti, ktorú odhalil novinár londýnskeho denníka Daily Mirror.
Reportér týchto novín, ktorému sa podarilo vďaka falošným odporúčaniam bez problémov zamestnať v Buckinghamskom paláci ako sluha, tvrdí, že keby chcel, pokojne mohol kráľovnú otráviť. Keby neodhalil svoju totožnosť, mohol obsluhovať nielen panovníčku, ale aj prezidenta Busha a jeho sprievod. "Keby som bol terorista a mal v úmysle zavraždiť kráľovnú, či Busha, mohol som to urobiť celkom ľahko," napísal novinár Ryan Parry.
Bush včera v očakávanom prejave v Londýne vyzval európskych lídrov, aby prerušili kontakty s palestínskymi predstaviteľmi, ktorých USA považujú za nedôveryhodných. V prejave o zahraničnej politike Spojených štátov Bush vyhlásil, že Palestínčania "boli zrádzaní počas veľmi dlhej doby a veľmi veľkým množstvom ľudí". Preto by si podľa neho zaslúžili lídrov "schopných vytvoriť a riadiť demokratický štát". Bush súčasne požiadal Izrael, aby zastavil budovanie židovských osád na okupovaných územiach a ukončil "každodenné ponižovanie Palestínčanov". Najvyšší predstaviteľ USA tiež opakovane potvrdil záväzok svojej administratívy v prospech vytvorenia nezávislého palestínskeho štátu, ktorý však musí byť podmienený všeobecným uznaním štátu Izrael. "Európski lídri, a všetci ostatní vodcovia musia odhodlane bojovať proti antisemitizmu, ktorý vnáša jed do verejnej diskusie o budúcnosti Blízkeho východu," podčiarkol Bush.
V tejto súvislosti pripomenul incidenty antisemitského charakteru, ku ktorým došlo v uplynulých dňoch vo viacerých európskych krajinách, vrátane Francúzska, kde prezident Jacques Chirac vyjadril vôľu bojovať "s najväčšou rozhodnosťou" proti prejavom antisemitizmu.
Vo svojom vystúpení sa americký prezident nevyhol ani opätovnej obhajobe vojenského zásahu v Iraku. "Demokracia sa niekedy musí brániť s použitím sily," vyhlásil Bush a dodal, že samotný idealizmus na to nepostačuje. To je podľa neho ponaučenie z prístupu k hitlerovskému Nemecku. "Britský a americký ľud uzavreli alianciu hodnôt. A dnes je táto stará a osvedčená aliancia veľmi silná," konštatoval prezident USA v zásadnom prejave pred členmi britskej vlády a početnými hosťami. George W. Bush ďalej vyhlásil, že každý, kto bol proti zásahom v Kosove alebo Iraku, si musí položiť otázku, či by teraz tamojší občania radšej žili pod bičom Slobodana Miloševiča alebo Saddáma Husajna. "Sloboda a bezpečnosť potrebujú ochrancov," zdôraznil americký prezident.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.