v mene EK povedal komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Podľa jeho slov nie je normálne, keď sa na každom kole MVK vynára viac nových otázok a problémov, ako sa podarí vyriešiť. Rovnováha, ktorú vo svojom návrhu ústavy dosiahol Konvent, nesmie byť podľa Verheugena narušená „pachtením sa" za záujmami jednotlivých štátov. Komisár vyzval členské a vstupujúce krajiny EÚ, aby boli pripravené na kompromisy. „Keď rokovania o ústave zlyhajú, zlyhá celý projekt integrácie," varoval Verheugen, podľa ktorého by takýto scenár mal dezintegračné účinky na 25-člennú rozšírenú úniu.
Podľa komisára je preto potrebné zachovať ten pokrok, ktorý Konvent dosiahol, napríklad systém dvojitej väčšiny pri hlasovaní v Rade EÚ, ktorá by pozostávala z 50 percent členských štátov a 60 percent obyvateľov únie. Najmä Španielsko a Poľsko, ale menej razantne aj Slovensko si želajú zachovanie rozdelenia hlasov zo Zmluvy z Nice. Obavy z priebehu MVK neskrývajú ani poslanci EP. Jeho predseda Pat Cox odovzdal talianskemu predsedníctvu v EÚ nótu, že europarlament nebude akceptovať dohodu, ktorá oslabí jeho rozpočtové právomoci. Návrhy v tomto smere chcú totiž do ústavy zaradiť ministri financií EÚ.
V utorok sa v Bruseli uskutočnilo ďalšie rokovanie medzivládnej konferencie na úrovni ministrov zahraničia, na ktorom nebol dosiahnutý prakticky žiadny pokrok. Taliansko ale potvrdilo, že niekoľko dní pred ministerským konkláve v Neapole (28. - 29. novembra) predloží kompromisný návrh celej ústavy.
Diplomati však naznačili, že najcitlivejšie otázky (zloženie EK, hlasovací systém v Rade EÚ) môže Taliansko z textu vynechať a odložiť až na decembrový summit v Bruseli (12. - 13. decembra). Štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí v utorok vyhlásil, že „by bolo naivné si myslieť, že hlavné inštitucionálne otázky sa vyriešia skôr ako v poslednú noc" rokovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.