spory, oznámila svoje rozpustenie po tom, ako vo víkendových prezidentských voľbách utrpela tvrdý úder. Lídri 16
Oficiálny koniec DOS prišiel dva dni po tom, ako kandidáta koalície Dragoljuba Mičunoviča v nedeľu porazil nacionalista Tomislav Nikolič. Voľby prezidenta napokon tretí raz po sebe vyhlásili za neplatné, keďže účasť nedosiahla požadovaných 50 percent. Výsledky však boli vnímané ako vyjadrenie nedôvery vládnucej koalícii. "Musíme urobiť závery z nášho doterajšieho vládnutia. Vyskytli sa chyby, musíme zistiť, aké chyby to boli, odstrániť ich a zúčastniť sa na voľbách ako skutoční demokrati," povedal Mičunovič po záverečnom stretnutí.
Reformisti, ktorí sa dostali k moci po zosadení Miloševiča a desaťročí krviprelievania, ukončili medzinárodnú izoláciu Srbska a odštartovali ekonomickú a politickú reformu v jednej z najchudobnejších krajín Európy. "Predsedníctvo poukazuje na to, že koalícia víťazstvom pred troma rokmi urobila historický krok k privedeniu Srbska k systému demokracie a medzinárodnej integrácii," uviedla DOS vo vyhlásení. Reformistov neskôr rozštiepili spory a vymieňali si obvinenia z korupcie a neschopnosti. Demokratická strana Srbska bývalého juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu opustila koalíciu ešte v roku 2002 a vládny blok odvtedy zaznamenal ďalšie odchody členov.
Západné metropoly dúfajú, že prodemokratickí politici ukončia roztržky, aby sa postavili proti vzmáhajúcej sa Nikoličovej Srbskej Radikálnej strane, ktorú stále vedie obžalovaný podozrivý vojnový zločinec Vojislav Šešeľ. Analytici neočakávajú, že sa tvrdí nacionalisti opätovne dostanú k moci. Upozorňujú však, že pri rozdrobenom hlasovaní nevzíde z volieb jasný víťaz a nastane dlhý zápas o to, kto vytvorí budúcu vládu. Dominantná strana v DOS - Demokratická strana premiéra Zorana Živkoviča - naznačila, že do parlamentných volieb pôjde samostatne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.