niekoľko rokov nemuseli vôbec spolupodieľať na financovaní projektov podporovaných z eurofondov. Dôvodom je údajne podkapitalizovanosť tretieho sektora. Pre neziskový sektor, malých a stredných podnikateľov a obce navrhuje vláda päťpercentné spolufinancovanie. Model sa už premietne v navrhovanom štátnom rozpočte na budúci rok.
"Táto sféra je podkapitalizovaná. Diskutujeme, že by sa mimovládny neziskový sektor na trojročné obdobie mohol dostať k európskym fondom bez spolufinancovania," upresnil Csáky.
V odbornej verejnosti a v médiách sa často objavuje kritika transparentnosti posudzovania projektov. Csáky sa v tejto súvislosti neobáva a tvrdí, že projekty písané v slovenčine budú posudzovať slovenské monitorovacie výbory.
Transparentnosť by malo zaručiť zloženie výborov, kde budú tretinovo zastúpení predstavitelia štátnej správy, samosprávy a mimovládnych organizácií.
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók tvrdí, že malí a strední podnikatelia sú najmenej pripravení na vstup do únie. Najhoršie sú údajne na tom výrobné firmy, o niečo lepšie služby a obchod.
Csáky však situáciu nedramatizuje a zdôvodňuje to slovenským vývozom. Podpredseda vlády poukázal na 85-percentný podiel exportu do krajín Európskej únie, a tiež na pozitívny vývoj salda obchodnej bilancie v posledných 3 mesiacoch.
(dv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.