členských krajín Stredoeurópskej iniciatívy (SEI).
Dzurinda sa ešte včera spoločne so svojimi kolegami z ostatných členských štátov SEI stretol s poľským prezidentom Aleksandrom Kwasniewským. Účastníci summitu, ktorého plenárne rokovanie bude prebiehať dnes, by mali hovoriť predovšetkým o úlohe Stredoeurópskej iniciatívy z perspektívy nadchádzajúceho rozšírenia EÚ.
Pre krajiny, ktoré zostanú po 1. máji budúceho roka za hranicami únie, bude SEI podľa poľského vládneho predstaviteľa zodpovedného za koordináciu summitu Jozefa Wiejacza významným politickým putom. Wiejacz predpokladá, že delegáti na stretnutí definujú nové miesto a úlohu SEI v Európe. Domnieva sa tiež, že premiéri vyjadria spokojnosť s procesom rozširovania únie a koncepciou novej formy vzťahov EÚ s jej východnými susedmi. Predsedovia vlád by mali vo Varšave schváliť akčný plán SEI pre obdobie rokov 2004-26, ktorý zahŕňa celkovo 40 projektov. Je medzi nimi okrem iných aj projekt modernizácie letiska v macedónskom Skopje a infraštruktúry v tejto balkánskej krajine. Pre Poľsko schôdzka umožní hľadať nových prívržencov systému hlasovania obsiahnutého v Zmluve EÚ z Nice, ktorý chce Varšava zachovať aj v pripravovanej ústave EÚ.
Debata o Zmluve z Nice síce nefiguruje v oficiálnom programe summitu, táto otázka však podľa organizátorov bude určite súčasťou mnohých bilaterálnych rokovaní. Zámerom slovenského premiéra je vyjadriť podporu aktivitám prebiehajúcim vo formáte SEI, ocenitť prínos združenia ako dôležitého medzinárodného fóra pre odovzdávanie skúseností a rozvoj rôznych foriem spolupráce medzi členskými krajinami, ako aj zdôrazniť význam zoskupenia pre podporu euroatlantických integračných snáh krajín juhovýchodnej a východnej Európy po budúcoročnom vstupe štátov V4 a Slovinska do EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.