nezamestnaných, zdravotne postihnutých či pre tých, ktorí potrebujú doklad na liečbu v kúpeľoch. Za tieto úkony budú od pacientov žiadať peniaze. Lekári totiž tvrdia, že hodnota bodu nižšia ako 40 halierov je pre nich dehonestujúca, a preto nebudú ani podpisovať zmluvy so Sociálnou poisťovňou. Toto rozhodnutie potvrdilo viacero lekárov, ktorí sa zúčastnili na zasadnutí asociácie.
Súkromných lekárov znepokojuje aj meškanie platieb od zdravotných poisťovní, hoci sklz nie je taký dramatický ako u lekárnikov. Napriek tomu prezident asociácie Ladislav Pásztor varuje, že ambulancie sa môžu dostať do krízy.
Súkromní lekári síce nesúhlasia so štrajkom lekárnikov, ale zhodujú sa v tom, že do zdravotníctva ide málo peňazí. Pásztor porovnal štatistiky, podľa ktorých je to na Slovensku iba 5,6 percenta z hrubého domáceho produktu, kým v Čechách je takmer o 2 percentá viac.
Asociácia sa zaoberala aj cenami výkonov a bude žiadať ich razantné zvýšenie na 80 halierov za hodnotu bodu, pri kapitačnej platbe na 50 až 80 korún.
Prezident Pásztor v sobotu pripustil, že lekári majú problémy s novou kategorizáciou liekov, ktorá platí od polovice novembra, a bude trvať ešte niekoľko týždňov, kým si lekári naštudujú všetky zmeny v doplatkoch. "Potom si už bude pacient manažovať liečbu," tvrdí Pásztor.
Súkromní lekári nesúhlasia so zrušením zdravotných obvodov, ktoré podľa nich zaručujú pacientom, že v ich obvode ich musia ošetriť. Vedenie asociácie upozornilo na paradox, ktorý zrušením obvodov môže vzniknúť. Doteraz bol lekár povinný napríklad ohliadnuť mŕtvolu vo svojom obvode. Po zrušení obvodov to bude musieť urobiť lekár, s ktorým má pacient dohodu. Ak teda napríklad Košičana zrazí vo Zvolene auto a zomrie, obhliadku nemôže urobiť zvolenský lekár, ale jeho lekár z Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.