Prestížne ocenenie najstaršej univerzity na svete
"Dnes možno povedať, že A. Dubček sa do verejného života vracal po vyše 20 rokoch cez Bolognu a vašu univerzitu," konštatoval prezident Schuster v príhovore, ktorý predniesol po taliansky. Vysvetlil, že udelenie titulu doctor honoris causa bolo v roku 1988 pre Dubčeka mimoriadne dôležité nielen z hľadiska jeho osobnej rehabilitácie, ale "predovšetkým pre rehabilitáciu myšlienok demokracie, humanizmu a poľudštenia spoločenských pomerov v Európe a začiatku nových vzťahov medzi východom a západom". Podľa prezidenta Schustera znamenala spomínaná udalosť aj začiatok novej etapy vzájomných slovensko-talianskych vzťahov. "Bolonský medzník" prispel aj k aktivizácii demokratických síl v Československu a ovplyvnil postoje Michaila Gorbačova k Dubčekovi, dodal Schuster.
Dubčekovi venoval prezident podstatnú časť svojho príhovoru na akademickej pôde historickej Bolonskej univerzity. Auditóriu ho predstavil ako človeka, ktorý bol "celou dušou vlastenec, demokrat, humanista a skutočný Európan". Konštatoval, že práve na pôde Bolonskej univerzity Dubček prvýkrát vyslovil myšlienku "spoločného európskeho domu" a v roku 1990 ako predseda Federálneho zhromaždenia inicioval prvé kontakty Československa s Európskym parlamentom a Radou Európy. Prezident vyzdvihol tiež fakt, že Dubček presadzoval po roku 1989 riešenie štátnych problémov z národných pozícií.
Prezident si prestížnu cenu Bolonskej univerzity prevzal počas svojej dvojdňovej návštevy v Taliansku. Sprevádzajú ho na nej všetci traja synovia Alexandra Dubčeka, viacerí slovenskí historici a členovia Spoločnosti Alexandra Dubčeka. Slávnostný akt odovzdávania ceny Sigillum Magnum bol súčasťou otvorenia nového akademického roka na tejto prestížnej univerzite. Zúčastnil sa na ňom aj predseda EK Romano Prodi, ktorý bol osobným Dubčekovým priateľom.
Autor: Bologna (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.