Vyvolal tak podráždenú reakciu predstaviteľov sociálnej demokracie, ktorá má v 17 člennej koaličnej vláde Vladimíra Špidlu 11 postov.
Na kongrese občianskych demokratov v Luhačoviciach pri Zlíne Kalousek označil ODS za perspektívneho partnera na komunálnej, krajskej aj vládnej úrovni. Kalousek je v čele KDU-ČSL dva týždne a nie je členom vlády. Politológovia predpovedali, že jeho zvolenie do čela ľudovej strany povedie k príklonu KDU-ČSL vpravo a nevylučovali dokonca ani odchod ľudovcov z vlády s cieľom budúcej spolupráce s ODS. Tá dlhodobo vedie všetky výskumy verejnej mienky a volebných preferencií. Predseda ODS Mirek Topolánek práve pred rokom vystriedal dlhoročného predsedu Václava Klausa.
Víkendový kongres ODS je nevolebný a predseda má mandát do novembra 2004. Topolánek na kongrese bilancoval politický vývoj za posledných 12 mesiacov a tvrdo kritizoval Špidlovu vládu, ktorú označil za nekompetentnú a chamtivú. Politika koaličného kabinetu je podľa šéfa ODS protireformná, protieurópska a napomáha korupcii v krajine. Cieľom vlády je podľa jeho slov "ožobráčiť občanov, otupiť ich aktivitu, obmedziť ich práva a pritom sa nabaliť". Kritiku šéfa ODS kategoricky odmietol minister financií Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ako vyhlásil, občianski demokrati neprinášajú žiadnu alternatívu a uchyľujú sa ku krajnému populizmu.
Autor: Praha/Luhačovice (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.