parlamentných volieb, ktoré považujú za sfalšované, obsadili parlament i prezidentský palác a žiadali demisiu prezidenta Eduarda Ševarnadzeho. Ten reagoval vyhlásením výnimočného stavu a označil opozičné aktivity za prevrat, ktorý je odhodlaný potlačiť, čím sa krajina dostala na pokraj občainskej vojny. Včera sa však ostrá rétorika oboch strán zmiernila. Líder opozície Saakašvili i Ševarnadze pripustili ochotu urobiť kompromisy, hlavnou bodom, na ktorom sa situácia lámala, bolo vypísanie nových parlamentných a predčasných prezidentských volieb. Opozícia stanovila ultimátum, do ktorého sa mal Ševardnadze vyjadriť k svojmu odstúpeniu. Krátko pred jeho vypršaním a po rokovaní s lídrami opozície napokon prezident podal demisiu.
V sobotu popoludní demonštrujúci stúpenci gruzínskej opozície vedení Michailom Saakašvilim a líderkou opozičných Zjednotených demokratov Nino Burdžanadzeovou prevzali kontrolu nad parlamentom v Tbilisi. Saakašvili následne vyhlásil Burdžanadzeovú za dočasného prezidenta krajiny. Dav demonštrantov vyrazil dvere parlamentu a so skandovaním "demisia" prenikol do budovy zákonodarného zboru, ktorý sa prvýkrát zišiel od kontroverzných parlamentných volieb 2. novembra.
Eduarda Ševardnadzeho, ktorý práve vystupoval s otváracím príhovorom, evakuovala ochranka z budovy parlamentu. Prezident opustil parlament v čiernej limuzíne v sprievode osobnej stráže a eskorty desiatok príslušníkov policajných síl. Pred parlamentnou budovou prezident ubezpečil svojich prívržencov, že z funkcie neodíde. "Svoj úrad opustím len ústavnou cestou. Neodídem, všetci sme tu spolu," zdôraznil za aplauzu zhromaždených priaznivcov.
Tisíce stúpencov gruzínskej opozície sa ešte predtým zhromaždili pred prezidentským sídlom v centre Tbilisi napriek úsiliu poriadkových síl, ktoré sa im pokúšali zamedziť prístup k budove. "Ševardnadze, priprav si lietadlo na odchod. Je to naše víťazstvo, je to vaše víťazstvo," vyhlásil Saakašvili pred demonštrantmi, ktorí sa zišli pred bránami prezidentského paláca. Asi 3 000 stúpencov opozície obsadilo napokon v sobotu večer napriek krátkemu odporu bezpečnostných síl aj prezidentský palác v Tbilisi. Pri drobných potýčkach s príslušníkmi poriadkových síl nedošlo k žiadnym obetiam. Obsadenie prezidentského paláca prenášala v priamom prenose gruzínska televízia. Ešte predtým agentúra Reuters citovala Saakašviliho, podľa ktorého by Ševardnadze mohol dočasne zotrvať vo funkcii za podmienky, že by vyhlásil nové voľby. "Nepristúpime na nič menej ako predčasné prezidentské voľby. Ak vyhlási pre seba nejaké prechodné obdobie pred prezidentskými voľbami, súhlasíme. Ak ich chce vypísať, môžeme o tom s ním stále ešte rokovať," povedal pre televíziu CNN.
Kancelária gruzínskeho prezidenta reagovala vyhlásením, že v krajine došlo k štátnemu prevratu a k pokusu o atentát na prezidenta Ševardnadzeho. Ten vzápätí vyhlásil v krajine výnimočný stav. "Líder Národného hnutia Michail Saakašvili vstúpil do parlamentu s ozbrojenými ľuďmi, nepodarilo sa mu však spáchať na Ševardnadzeho atentát," uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie. Ševardnadze uviedol, že ministerstvo obrany a ministerstvo vnútra dostali špeciálne nariadenia s cieľom obnoviť v krajine poriadok.
Prezident Ševardnadze včera napokon vyhlásil, že je ochotný rokovať o predčasných prezidentských voľbách alebo zopakovaní sporných parlamentných volieb s opozíciou, ak tá opustí všetky vládne budovy, ktoré obsadila. "Je to nevyhnutná požiadavka. Je to, ak chcete, ultimátum. Musím žiadať, aby okamžite opustili budovy, ktoré boli obsadené násilím," povedal Ševardnadze. Výnimočný stav, ktorý vyhlásil v sobotu, podľa neho dovtedy nenadobudol účinnosť. "O všetkých otázkach by bolo možné rokovať, vrátane urýchlenia prezidentských volieb alebo opakovania parlamentných volieb," dodal prezident pred novinármi a zopakoval, že opozícia musí najskôr odísť z vládnych budov.
Opozičná líderka Nino Burdžanadzeová včera vyhlásila, že rokovania s úradmi o dosiahnutí kompromisu v riešení prehlbujúcej sa politickej krízy v krajine sú možné. Zároveň vyzvala na usporiadanie nových volieb. "Pokračujeme v našej protestnej akcii, nemáme v úmysle ustúpiť. Pochopiteľne sme pripravení na rozumný kompromis a rozhovory," uviedla v gruzínskej televízii. "Rozumný kompromis znamená, že ľudia, ktorí stoja pred parlamentom, nesmú byť podvedení," zdôraznila. "Bez nových volieb neexistuje realistická cesta vyriešenia tejto krízy," dodala Burdžanadzeová.
Včera popoludní sa situácia opäť vyostrila. Opozícia stanovila ultimátum, ktoré malo vypršať o 17. hodine SEČ. Do tohto času sa mal Ševardnadze vyjadriť k svojmu zotrvaniu vo funkcii, inak opozícia hrozila obsadením rezidencie Krcanisi, kam sa uchýlil. Pred vypršaním času prijal prezident na rokovaní lídrov opozície na čele so Saakašvilim. Niekoľko minút pred uplynutím ultimáta napokon prezident Eduard Ševardnadze podpísal svoju rezignáciu. Sám túto skutočnosť oznámil v televízii a na otázku, kto bude novým prezidentom, lakonicky odpovedal: "To už nie je môj problém." Ševardnadzeho nahradila na čele štátu bývalá predsedníčka parlamentu Nino Burdžanadzeová.
Mnohotisícový dav, ktorý sa zhromaždil pred budovou parlamentu, o víťazstve opozície informovali opoziční predáci a vzápätí sa začali búrlivé oslavy.
(TASR, maj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.