elektriny, vody, stočného a tepla v piatok definitívne rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Nárast bude o niečo nižší, než sa pôvodne očakávalo.
Najviac pocítia zdraženie domácnosti žijúce v rodinných domoch. Ak používajú plyn na vykurovanie i varenie, zaplatia zaň mesačne o vyše 600 korún viac. Spolu s rastom ostatných cien budú ich životné náklady vyššie o viac ako 1000 korún za mesiac.
Obyvatelia stredného Slovenska v januári zistia, že elektrinu majú drahšiu ako na východe či západe. „Je to dané minulosťou, keď odberatelia na strednom Slovensku platili za náklady systému menej ako ostatní. Tieto rozdiely sa však od budúceho roka vyrovnajú a všetci budú do tejto položky prispievať rovnako," povedal predseda úradu Ján Matuský.
Januárové zdraženie bude podľa Matuského posledné, ktoré súvisí s regulovanými cenami. Týmto krokom štát prestal ceny regulovať a od januára budú domácnosti platiť už skutočnú hodnotu elektriny či plynu, ktorú odoberajú.
„Ceny zemného plynu boli dlhodobo deformované a pod úrovňou nákladových cien," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. To isté platí aj o cenách elektriny.
Od budúceho roku budú ceny rásť alebo aj klesať oveľa miernejšie. „Budú závislé od nákladov na výrobu a distribúciu," vysvetlil Matuský. „Meniť sa budú len podľa cien ropy, plynu alebo uhlia na svetových trhoch, ale zásahy zo strany štátu tu nebudú," dodal. Do vývoja cien bude štát zasahovať len cez regulačný úrad. „Tak je to aj v iných štátoch," povedal Matuský.
Napriek zdraženiu by rok 2004 nemusel byť ťažší ako tento. „Predpokladáme, že nárast hrubých miezd by mal v budúcom roku dosiahnuť približne rovnakú úroveň ako rast cenovej hladiny, vrátane všetkých zvyšovaní cien a nepriamych daní," hovorí analytik Uni Banky Viliam Pätoprstý.
Zdraženie energií po prvý raz nepocítia výrobcovia tak výrazne ako v minulosti. Ceny pre nich štát prestal regulovať už tento rok a zemný plyn pre podniky dokonca zlacnie. Januárové zdraženie zato výrazne zasiahne domácnosti.
Minister hospodárstva Pavol Rusko považuje ceny schválené regulačným úradom za úspech. „Ceny sú výsledkom kompromisu, možno na hranici, ale na hranici únosnosti," povedal minister hospodárstva spokojne. „Každý ďalší krok, ktorý by znižoval ceny, by vyžadoval dotáciu zo štátneho rozpočtu a spotrebiteľ by to zaplatil tak či tak priamo alebo nepriamo."
Obavy, že by vyššie ceny energií pre výrobcov spôsobili aj rast cien tovarov, sú podľa ministra neopodstatnené. „Zvýšenie nie je také, že by malo znamenať aj vyššie vstupy pre podniky," hovorí Rusko. „V tomto systéme klesajú všetky ceny plynu pre maloodberateľov, akými sú napríklad reštaurácie alebo penzióny," vysvetľuje.
Všetkým veľkoodberateľom sa ceny plynu znižujú o dve percentá. Platí tak zásada: kto odoberá viac, platí menej. „V trhových podmienkach platí, že ceny energie pre veľkoodberateľov by mali byť nižšie ako pre domácnosti. Výraznejším zdražením pre domácnosti by sa mala táto nerovnováha odstrániť," zdôraznil analytik Tatra banky Róbert Prega.
Minister hospodárstva vyčíslil aj dosahy zvýšenia cien energií na školstvo a zdravotníctvo. „Náklady bratislavskej nemocnice na plyn klesnú ročne o 1,2 milióna," hovorí.
Po úpravách budú ceny energií viac zodpovedať skutočnosti. Dočasne regulované zostanú len ceny vodného a stočného.
Rast cien pre domácnosti
bez DPHs DPH
elektrina8,3 %13 %
plyn27,8 %31,5 %
vodné32 % 37,8 %
stočné29 % 34,6 %
teplo2 %6,5 %
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.