elektrickým prúdom ošípané, ktoré od strachu kvičia, ako na bežiacom páse. Nakladajú ich do kontajnerov a pod policajným dozorom odvážajú do spaľovne v Nitre.
Zamestnanci farmy sú zdrvení. „Prišli sme o dvadsať rokov šľachtiteľskej práce," zúfa si konateľka spoločnosti Edita Bronišová. Na expertíze v štátnom veterinárnom ústave vo Zvolene potvrdili jeden prípad výskytu tohto ochorenia. Dnes sú však, vzhľadom na vysokú prenosnosť moru, príznaky choroby očividné takmer pri všetkých zvieratách. Edita Bronišová je presvedčená, že nákazu do stáda priniesol diviak. Ošípané sú síce v ohrade, no v jej blízkosti narazili na stopy diviačej zveri. „Nákaza sa mohla do stáda dostať aj na našich topánkach alebo v truse vtákov," hovorí konateľka.
Zničením chovu príde farma o viac ako deväť miliónov, ďalší milión bude stáť likvidácia. „Náš ďalší osud závisí od toho, ako sa k prípadu postaví poisťovňa. Isté však je, že musíme prepúšťať. Ponecháme si len minimum personálu na stráženie objektu a na jeho sanáciu," hovorí Bronišová.
Pokusy o využitie mäsa mŕtvych ošípaných nezaznamenali. Ľudia sa moru boja, aj keď ochorenie nie je prenosné na človeka. Nový chov môžu v Nitrici zaviesť najskôr o 42 dní, dovtedy musia urobiť kompletnú dezinfekciu objektu. Ak sa to nepodarí, farmu zatvoria. O prácu môže prísť vyše dvadsať ľudí.
(mp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.